fbpx

Otsing

Õppematerjal

Kumu kunstimuuseumi haridustöö kuraatorid on loonud mitmeid kasulikke õppematerjale Kumu näituste ja kunstiliikide tutvustamiseks lasteaialastele ja kooliõpilastele. Siit saate nõuandeid ja inspiratsiooni, milliste ülesannete ja meetodite abil erinevaid ajastuid ja kunstižanre koolitundides käsitleda.

E-tunnid

Kumu kunstimuuseumi haridustöö kuraatorid on loonud terviklikud e-tunnid, mis on heaks täienduseks õppetöös. Materjali võib kasutada koolitunnis või anda õpilastele iseseisvalt läbimiseks kodutöö raames. E-tunnid sisaldavad põnevat pildimaterjali ja ülesandeid, viktoriine ning loovtöid. 

E-tunnid

Töölehed

Põnevate ülesannetega töölehed, mis innustavad lapsi ja noori kunstiga suhestuma. Ülesannete eesmärgiks on suunata õpilasi muuseumitunnis iseseisvalt või grupiviisiliselt näitusega tutvuma ja kunsti üle arutlema. Töölehti saab edukalt kasutada ka kunstnike ja näituste teemade käsitlemiseks koolitundides.

Töölehed on pdf-formaadis ja neid saab alla laadida ja välja printida.
Töölehed on kasutamiseks ainult hariduslikel eesmärkidel, autoriõigus kuulub Eesti Kunstimuuseumile.

Sõna saab kunstnik

Näitus Avatud kollektsioonid. Sõna saab kunstnik

Töölehe autorid: Darja Andrejeva, Ilona Kroon ja Sandra Lääne-Velt
Sihtrühm: I ja II kooliaste
Keeled: eesti, inglise ja vene

  • Tööleht tutvustab põgusalt erinevaid maaližanreid (maastikumaal, portree, natüürmort ja interjöör) ja näituseloomega seotud ameteid (kuraator, kujundaja, valgustehnik, publikutöö kuraator). Ülesanded vajavad teoste olemasolu ja kasutamist (nt fotona). Väljaprinditud töölehele on võimalik ka enda näitus kureerida.

Eestikeelne tööleht
Venekeelne tööleht
Ingliskeelne tööleht

Võlujälg

Püsinäitus „Varamu. Eesti kunsti klassika 18. sajandi algusest Teise maailmasõja lõpuni“

Töölehe autor: Kumu hariduskeskus
Sihtrühm: lasteaed ja I aste
Keeled: eesti

  • Samanimelist muuseumitundi saatev tegevusleht „Võlujälg” uurib erinevaid loomi ja linde, keda kunstisaalis teostelt leida võib. Sobib nii kirjutamise kui ka tähelepanu harjutamiseks. Muuseumitunnis saadab tegevuslehte ka spetsiaalne kleepsuleht.

Eestikeelne tööleht
Kleepsuleht

Eemaldamise teel tervikuni

Näitus „Gordon Matta-Clark: anarhitekt. Anu Vahtra: eemaldamise teel tervikuni

Töölehe autorid: Liina Lepik ja Ilona Kroon
Sihtrühm: I–III aste
Keeled: eesti, inglise ja vene

  • Gordon Matta-Clark oli kunstnikust anarhitekt, kes muutis fundamentaalselt arusaama arhitektuuri rollist tänapäeva inimese elus. Näitust saatnud tegevusleht pakub uusi ja põnevaid võimalusi, kuidas ruumi ja kunsti vaadata ning kogeda.

Eestikeelne tööleht
Venekeelne tööleht
Ingliskeelne tööleht

Maastik vaikeluga

Näitus „Andres Tolts. Maastik vaikeluga”

Töölehe autor: Kristel Soidra
Sihtrühm: II kooliaste
Keeled: eesti

  • Tegevusleht annab täitjale võimaluse panna ennast proovile tootedisaineri, sisekujundaja ja linnaplaneerijana. Tööleht selgitab lühidalt mainitud ameteid ja pakub põnevaid ülesandeid, mille alusteks on Andres Toltsi teosed.

Eestikeelne tööleht

Ajalugu pildis – pilt ajaloos

Näitus „Ajalugu pildis – pilt ajaloos“

  • Tööleht uurib erinevate ajaloosündmuste kujutamist kunstis ja pakub võimalust korrata üle ka tähtsamad sündmused ja kuupäevad Eesti ajaloost. Ülesanded ühendavad endas nii ajaloo, kunsti kui ka kirjanduse.

Eestikeelne tööleht põhikooli III astmele
Eestikeelne tööleht gümnaasiumile

Õppematerjalidega „Ajalooõpetus ja -pildid” ning „Valgustus, vabamüürlus, Eestis” saate tutvuda Kadrioru kunstimuuseumi lehel Õppematerjal.

Katja Novitskova. Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste

Näitus „Katja Novitskova. Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste”

Töölehe autor: Kristel Soidra
Sihtrühm: II, III aste ja gümnaasium
Keeled: eesti

  • Katja Novitskova näitust saatnud tegevusleht selgitab lühidalt kunstniku loominguga seotud olulisi mõisteid. Loodusest, teadusest ja kunstist inspireeritud ülesanded paluvad õpilasel mõelda erinevatele inimtegevuste mõjudele keskkonnas.

Eestikeelne tööleht põhikooli II astmele
Eestikeelne tööleht põhikooli III astmele ja gümnaasiumile

Eesti Kunstimuuseum on loonud eri ajastute Eesti kunsti tutvustava õppematerjali – Eesti kunsti Digisild. See koosneb 20 kunstiteost tutvustavast lühivideost ning neid saatvatest töölehtedest ja juhistest. Õppematerjal on väljatöötatud põhikooli III astmele, gümnaasiumile ja kutsekoolidele.

Eesti Kunstimuuseumi lehele „Eesti kunsti Digisild“

Digikogu

Tegevuslehtede paremaks kasutamiseks on paljude teostega võimalik tutvuda kohapeal Kumu kunstimuuseumis või digitaalselt Eesti Kunstimuuseumi digikogus. Digitaalkogus on võimalik teoseid vaadelda ja sorteerida vastavalt autorile, tehnikale, ajastule ja pealkirjale.

Digikogu