fbpx

Otsing

Katja Novitskova. Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste 23.02.2018 – 10.06.2018

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Katja Novitskova. Ligikaudsus (valgu molekulaarstruktuur 5dl5.0, äädikakärbes). 2017
Katja Novitskova. Ligikaudsus (detail). 2017. Kunstniku ja ING kunstikogu loal. Foto: Gunter Lepkowski
Näitus

Katja Novitskova. Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste

Asukoht: 5. korrus, kaasaegse kunsti galerii  

Näitus viib külastaja düstoopsesse maailma täis elavaid masinaid, sünteetilisse materjali vangistatud mustreid ning piltskulptuure geneetiliselt muundatud eluvormidest.

Katja Novitskova looming asub visuaalkultuuri, digitaaltehnoloogia ja spekulatiivse fantastika kokkupuutepunktis – teda huvitab, kuidas üha kiiremini arenev planeet tugineb järjest rohkem erisugustele andmevoogudele, mis visuaalsel kujul vahendavad, säilitavad ja muudavad meid ümbritsevat keskkonda. Kõikehõlmava keskkonnana lavastatud näitus mõtestab meie kaasaega, vaadates sellele tagasi ulmelisest tulevikunägemusest, mil maailma niisugusena, nagu seda tunneme, ei ole enam olemas.

Tallinnast pärit Novitskova on kunstnikuks kujunenud Berliini ja Amsterdami rahvusvahelisel kunstiväljal ning teda peetakse üheks postinterneti kunstisuuna rajajaks maailmas. Novitskova on pälvinud rohkelt rahvusvahelist tähelepanu: tal on olnud isikunäitused nii New Yorgis (2016) kui ka Shanghais (2017) ja tema tööd on jõudnud grupinäitustele nii MoMAs New Yorgis (2015) kui ka Lyoni ja Berliini biennaalidel (2015, 2016). Aastal 2017 tunnustas president Kersti Kaljulaid Novitskovat noore kultuuritegelase preemiaga.

„Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud“ ütleb humanoidrobot Roy Batty oma silmade autorile ulmefilmis „Blade Runner“ (rež Ridley Scott, 1982). Katja Novitskova ja kuraator Kati Ilves laenasid selle tsitaadi 2017. aastal toimunud Veneetsia biennaali Eesti paviljoni näituse pealkirjaks, viidates maailma tajumise keerulisusele tänapäeva kõrgtehnoloogilises labürindis. Käesolev näitus on kunstniku ja kuraatori edasiarendus Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse produtseeritud Eesti paviljoni projektist 57. Veneetsia biennaalil, sisaldades lisaks mitmeid varem eksponeerimata teoseid, aga ka otseselt selle näituse jaoks loodud töid.

Kuraator: Kati Ilves
Graafiline kujundaja: Ott Metusala

Tööleht

Töölehe autor: Kristel Soidra
Sihtrühm: II, III aste ja gümnaasium
Keeled: eesti

Eestikeelne tööleht põhikooli II astmele
Eestikeelne tööleht põhikooli III astmele ja gümnaasiumile

  • Katja Novitskova näitust saatnud tegevusleht selgitab lühidalt kunstniku loominguga seotud olulisi mõisteid. Loodusest, teadusest ja kunstist inspireeritud ülesanded paluvad õpilasel mõelda erinevatele inimtegevuste mõjudele keskkonnas.

Näitusega kaasneb rikkalikult illustreeritud eesti- ja ingliskeelne kataloog, mida esitletakse Kumus 5. aprillil.

30. mail kell 18 esitletakse muuseumi auditooriumis Kumu Dokumentaali raames Piibe Kolka video-performance’it Katja Novitskova töödest.

Toetajad:
Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus
Kultuuriministeerium
TTÜ Mektory
Kaubamaja AS

Täname:
Kraupa-Tuskany Zeidler, Greene Naftali Gallery, Veronica Lugaro, Kareem Lotfy, Larissa Novitskova, Vladimir Novitskov, Tõnu Narro, Mihkel Lember, Advokaadibüroo COBALT