fbpx

Otsing

Avaldatud 22.04.2022 | 17.11

Näitus “Mõtlevad pildid” hakkab täituma teostega

Veel teostega täitmata saal näitusel "Mõtlevad pildid". Foto: Paco Ulman

Kumu suures saalis esialgu sõjavastase protestina ilma teosteta avatud näitus “Mõtlevad pildid” hakkab alates aprilli teisest poolest täituma teostega. Teosed pannakse välja mõnekaupa paarinädalase intervalliga, vastavalt näituse uuenenud kontseptsioonile.

Kuraatorite Anu Allase, Liisa Kaljula ja Jane Sharpi sõnul ilmub igasse ruumi kõigepealt üks teos, mis avab selle ruumi tuuma, seejärel teine, kolmas jne. Kuraatorid ning näituse kujundaja Mari Kurismaa on kunstiteoste saali toomisel lähtunud puhtakujulisest visuaalloogikast, alustades ängistava ajaga resoneeruva monokroomsema materjaliga ja liikudes aeglaselt ja mõtlikult värvilisema poole. Ennekõike sümboliseerib selline aeglane, tasapisi värvilisemaks ja mitmekesisemaks muutuv ülespanek lootusrikkust seoses sõja peatse lõppemisega siinses Euroopa osas. Kuivõrd näituse Moskvaga seotud või venepärasena kõlavate nimede taga on nii juudi, armeenia kui ka ukraina päritolu kunstnikke, kellest enamus on ühtlasi aastaid tagasi emigreerunud Lääne kuntikeskustesse, ei ole võimalik näituse ülespanekut teostada rahvuspõhiselt, jättes näituselt välja või ülespanekul viimaseks kindlaid rahvusgruppe. Seetõttu on Kumu Kunstimuuseum otsustanud näituse avada aeglase ja mõtliku, ent lootusrikka protsessina.

Alates 18. märtsist  Kumu kunstimuuseumi suures saalis avatud näitus tutvustab nõukogude aja võimukriitilisi kunstipraktikaid. Seoses Venemaa agressiooni ja muutunud ühiskondliku kontekstiga otsustati näitus avada ilma kunstiteosteta, et avaldada solidaarsust Ukrainale ning protestida sõja vastu. Näitus on valminud koostöös Ameerika Ühendriikides asuva Zimmerli Kunstimuuseumiga, kus paikneb maailma suurim nõukogude mitteametliku kunsti kollektsioon väljaspool Ida-Euroopat.

„Alates 2016. aastast ette valmistatud näituse „Mõtlevad pildid“ keskmes pidi olema 1970.–1980. aastatel Baltikumis ja Moskvas loodud kontseptuaalse kunsti dialoog. Paar nädalat enne näituse avamist alustas Venemaa Ukraina vastu sõda ja dialoogi pidamine lähiajaloo teemadel on saanud täiesti uue konteksti. Seda erakorralist olukorda arvestades toob Kumu hetkel publiku ette tühjad saalid. Näituseruumis on muutmata kujul väljas tekstid ja etiketid, kuid pildid ise on markeeritud vaid varjudena seintel,” kommenteeris Kumu direktor Kadi Polli. Tulenevalt muutunud kontekstist vormistati näituse algne idee ümber protsessiks, mille käigus eksponeeritakse teoseid näituse perioodi jooksul teemade ja etappide kaupa. Näitusega kaasnevad publikusündmused ja haridusprogramm ning see jääb avatuks 14. augustini 2022.

Loe näitusest rohkem siin.