fbpx

Otsing

Mõtlevad pildid 18.03.2022 – 14.08.2022

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Sirje Runge. Geomeetria VIII. 1976. Õli. Zimmerli Kunstimuuseum, Rutgers ‒ Norton ja Nancy Dodge’i Nõukogude Liidu nonkonformistliku kunsti kogu
Näitus

Mõtlevad pildid

Asukoht: 2. korrus, suur saal

Alates 2016. aastast koostöös Ameerika Ühendriikides asuva Zimmerli Kunstimuuseumiga ette valmistatud uurimusliku näituse „Mõtlevad pildid“ keskmes pidi olema Baltimaade ja Moskva kunstnike dialoog 1970.–1980. aastatel. Paar nädalat enne näituse avamist alustas Venemaa Ukraina vastu sõda ning dialoogi pidamine lähiajaloo teemadel on saanud täiesti uue konteksti.

Kumu suures saalis esialgu sõjavastase protestina ilma teosteta avatud näitus „Mõtlevad pildid” hakkab alates aprilli teisest poolest täituma teostega. Igasse teemaruumi lisandub paarinädalase intervalliga üks teos või teosteseeria, mis avab selle teema tuuma või astub dialoogi varasemate teostega. Antud lahendusega soovib muuseum esitada küsimusi kaasaja teravaimate sündmuste kohta ja panustada arutellu kultuuri rolli üle praeguses olukorras.

Näituse keskmes on Moskvast ja Baltikumist pärit kontseptuaalse kunsti vaheline dialoog 1970.–1980. aastatel. Tollases hilisnõukogude keskkonnas tähendas kontseptuaalsus igapäevaelust pärinevate žestide, lausungite, narratiivide, kujutiste, objektide nihestamist viisil, mis õõnestas nende tähendust, pööras selle ümber või lagundas hoopiski.

Kui mujal maailmas kaasnes kontseptuaalse kunstiga klassikalise pildimeediumi hülgamine – reaktsioonina kunstituru nõudmistele –, siis Nõukogude Liidus arenes see teistsugustel alustel. Nõukogude kontseptualism ei loobunud visuaalsusest, vaid kaitses ja kultiveeris seda, luues avalikus ruumis vohavatele propagandapiltidele vastuseks nn mõtlevaid pilte.

Baltikumis, mida tunti kui Nõukogude Liidu liberaalsemat ja läänelikumat osa, toimus kontseptuaalne pööre kunstis 1970. aastatel. Tallinnas kutsus Leonhard Lapin kaaskunstnikke üles mõtlema-maalima, mõtlema-põletama, mõtlema-raiuma, Riias hakkas Miervaldis Polis looma kontseptuaalset fotorealismi ning Vilniuses korraldas grupp kunstnikke Vladas Vildžiūnase eestvedamisel kontseptuaalseid mänge.

Käesolev näitus arendab edasi 2016. aastal Zimmerli Kunstimuuseumis toimunud Jane Sharpi kureeritud väljapanekut „Mõtlevad pildid. Moskva kontseptuaalne kunst Norton ja Nancy Dodge’i kogust“. Norton Dodge (1927–2011) oli Ameerika Ühendriikide majandusteadlane ja sovetoloog, kes reisis esimest korda Nõukogude Liitu Harvardi Ülikooli tudengina 1955. aastal. Järgmiste kümnendite jooksul kogus Dodge agentide abiga arvukalt nii vene kui ka teiste liiduvabariikide mitteametlikku kunsti ning smugeldas selle Ühendriikidesse. Nüüdsel ajal hoiab tema rohkem kui 20 000 teosest koosnevat kollektsiooni Rutgersi Ülikooli juures asuv Zimmerli Kunstimuuseum.

 Näitus toimub koostöös

Eesti Kunstimuuseum
Jane Voorhees Zimmerli Kunstimuuseum, Rutgersi Ülikool (New Jersey, Ameerika Ühendriigid)

Kuraatorid: Anu Allas (Eesti Kunstiakadeemia), Liisa Kaljula (Eesti Kunstimuuseum) ja Jane Sharp (Zimmerli Kunstimuuseum ja Rutgersi Ülikool)
Näituse kujundus: Mari Kurismaa
Graafiline disain: Tuuli Aule
Koordinaator: Ragne Soosalu

Konsultandid: Ieva Astahovska (Läti Kaasaegse Kunsti Keskus), Lolita Jablonskienė (Rahvusgalerii, Vilnius)

Kollektsioonid:
Eesti Arhitektuurimuuseum, Eesti Kunstimuuseum, Eesti Kunstnike Liit, Leedu Rahvuslik Kunstimuuseum, Läti Rahvuslik Kunstimuuseum, Läti Kunstnike Liidu muuseum, MO Muuseum, Tartu Kunstimuuseum, Zimmerli Kunstimuuseum, Rutgers ‒ Norton ja Nancy Dodge’i Nõukogude Liidu nonkonformistliku kunsti kogu, Zuzānsite kunstikogu, erakogud Eestis, Lätis ja Leedus

Toetajad:

The Avenir Foundation Endowment Fund
The Dodge Charitable Trust–Nancy Ruyle Dodge, Trustee
Eesti Kultuurkapital
Advokaadibüroo Sorainen
Eesti Kunstimuuseumi kunstisõprade selts
Akzo Nobel Baltics

Pressikajastused