fbpx

Otsing

Avaldatud 25.10.2023 | 14.40

Kumus etendub Kaja Kannu „Mäss“, mis on inspireeritud naisgraafikute näitusest

""
„Mässu“ jooksul tõustakse üles, püüdes samal ajal vältida olukorra mäsuks kujunemist

26. ja 27. oktoobri õhtul kell 18 toimub Kumu kunstimuuseumi suures saalis Kaja Kannu etendus „Mäss“, mis on inspireeritud näitusest „Läbi su silmaterade musta kuru“.

„Mässu“ jooksul tõustakse üles, püüdes samal ajal vältida olukorra mäsuks kujunemist. Etenduse jooksul punuvad kolm kunstnikku suurt gobelääni. Lõimeks on nendi endi kaskadööritöös paljukasutatud köied, materjaliks kulunud õhukangad ja kolm paljukasutatud keha ise. Lõpuks põimuvad omavahel performatiivsus ja staatiline pilt, mis tänu kehalisele materjalile omandab rohkelt dünaamilisust. Kaja Kannu etendused on osa Kumu kunstimuuseumi näitusest „Läbi su silmaterade musta kuru“.

Kaja Kann (1973) on rahvusvaheliselt tunnustatud vabakutseline etenduskunstnik, kelle (visuaalne) keel on otsekohene, sageli mustvalge, kuid see-eest terav. Tema tegevust on võrreldud mänguga: ta nagu mängib tsirkust, mängib muusikat, mängib, et tantsib, mängib, et kirjutab raamatut või kriitikat. Ise ei taha ta sellega nõustuda, kuid kui ikkagi peab, siis on see tema jaoks pagana tõsine mäng – elu ja surma peale. Kuigi ta kasutab oma teostes paljusid erinevaid materjale, keskenduvad need kehade ja materjalide omavahelistele suhetele.

Pärast Kaja Kannu 26. oktoobril toimuvat etendust algab Kumu kunstimuuseumis kell 19 vestlus teemal „Graafika muutuv roll kaasaegse kunsti väljal“. Vestlusel osalevad kunstnik Jaanus Samma, Eesti Kunstiakadeemia professor ja graafika osakonna juhataja Liina Siib ning kuraator ja Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse juhataja Maria Arusoo. Vestlust modereerib Eesti Kunstimuuseumi nüüdiskunstikogu juhataja ja SA Tallinna Graafikatriennaali juhatuse liige Brigita Reinert.

Vestlusel arutletakse, kuidas on graafika roll, tähendus ja staatus aja jooksul muutunud. Graafikat kui nn aeglast tehnoloogiat võib näha tänapäeval – antropotseeni ajastu kontekstis – väärtusena omaette. Millised on graafika kui meediumi eripärad kaasaegse kunsti väljal? Mil viisil oleks võimalik seda meediumit ja valdkonda rohkem uurida, aktualiseerida ning esile tuua? Milline on graafika tulevik kaasaegse kunsti kontekstis ning mil määral sõltub see ühiskondlikest ja tehnoloogilistest muutustest? Vestlus on osa näituse „Läbi su silmaterade musta kuru“ publikuprogrammist.

Näitus „Läbi su silmaterade musta kuru“ avab 1960. aastate teisel poolel esile tõusnud eesti naisgraafikute loomingu uues valguses. Lisaks kunstnike mitmekülgsele suhestumisele tolleaegsete keskkondade ja olemisviisidega asetuvad loodud teosed ja neis käsitletud teemad tänasesse kunsti- ja ühiskonnapilti. Näituse kunstnike ja nende teostega on kutsutud performatiivselt suhestuma nüüdisaegsed etenduskunstnikud Jette Loona Hermanis, Kaja Kann ja Keithy Kuuspu.