fbpx

Otsing

Vestlus „Kunsti ja kirjanduse koostööpraktikad Eestis 20. sajandi esimesel poolel“ 19.12.2020 | 16.00

Kumu kunstimuuseum
Ado Vabbe. Portree kahe figuuriga. Detail. Dateerimata. Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus
Loeng või vestlus
Publikuprogramm

Vestlus „Kunsti ja kirjanduse koostööpraktikad Eestis 20. sajandi esimesel poolel“

Vestlus näitusel „Ado Vabbe. Wunderbar“ teemal „Kunsti ja kirjanduse koostööpraktikad Eestis 20. sajandi esimesel poolel“.
Vestlusel osalevad kirjanik ja kirjandusteadlane Jaan Undusk ning kunstiteadlane Tiina Abel. Vestlust modereerib kirjandusteadlane Mirjam Hinrikus (Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus).

Ado Vabbe (1892–1961) seni suurim ülevaatenäitus tutvustab kunstniku eripalgelisi loomeetappe neis esile kerkivate teemade kaudu. Vabbet tuntakse ennekõike tema nooruspõlve avangardse loomingu kaudu, mis oli pidevas muutumises ja mille tõstsid 1920. aastatel Eesti alles kujunemisjärgus kunstimaailma tippu kirjandusrühmituse Siuru liikmed, kellest paljude raamatuid ta ka illustreeris. Kirjanik August Gailit nimetas Vabbet kirglikuks kornetiks, kes sammub tantsides ešeloni ees.Näitus jaguneb kuueks alateemaks, milles annavad tooni kunstniku varajane abstraktne looming koos mänguliste tušijoonistustega, commedia dell’arte värvikad tegelased, päikeselised meenutused lõunamaareisidelt, nüansirohked etüüdid igapäevaelust ning naine kui ihade ja unelmate allikas. Näitusega kaasneb rohke pildimaterjaliga põhjalik monograafiline käsitlus Ado Vabbest, mis jäi lahkunud kunstiajaloolase Tiiu Talvistu viimaseks uurimistööks.

Osalemine muuseumipiletiga, vajalik eelregistreerimine.

Kuraatorid: Tiiu Talvistu ja Mary-Ann Talvistu
Koordinaator: Magdaleena Maasik
Näituse kujundus: Tõnis Saadoja
Graafiline disain: Tuuli Aule