fbpx

Otsing

Sügisjazz 2023: Ara Yaralyan & Kari Ikonen, Markku Ounaskari, Mia Simanainen „Alone and Together“ (Eesti–Soome) 22.10.2023 | 18.00

Kumu kunstimuuseum
Täispilet
25 €

23/15€

Ara Yaralyan. Teet Raik
Kontsert

Sügisjazz 2023: Ara Yaralyan & Kari Ikonen, Markku Ounaskari, Mia Simanainen „Alone and Together“ (Eesti–Soome)

Asukoht: Kumu auditoorium

Ara Yaralyan – helilooja, kontrabass
Mia Simanainen – vokaal
Kari Ikonen – klaver, moog, maqiano
Markku Ounaskari – trummid

Sügisjazzil saab kuulda loomingut Eesti silmapaistva kontrabassimängija Ara Yaralyani debüütalbumilt „Alone and Together, mis on salvestatud tema Soome sõprade, inspireerivate muusikute Kari Ikoneni, Markku Ounaskari ja Mia Simanaineniga. Kavas on Ara Yaralyani originaallooming jazzist idamaiste kompositsioonideni, mis autori sõnul peegeldab keskkonda, milles tema kui muusik on kasvanud. Erilist tähelepanu on Ara pööranud oma kodumaa Armeenia rahvamuusika motiividele, mida rõhutavad koosseisu valitud instrumendid – klaver, moog & maqiano, trummid ja vokaal. Kontrabassile loodud sooloteoste hulgas on Arvo Pärdile pühendatud improvisatsioon, 10. sajandi Armeenia helilooja Narekachi teos ning lugu Prantsuse heliloojalt-kitarristilt Henry Salvadorilt.

 

Armeenia päritolu kontrabassivirtuoos Ara Yaralyan on õppinud Metropolia ülikoolis Soomes ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Ta on teinud koostööd rahvusvaheliselt tuntud muusikutega nagu Vardan Ovsepian, Vahagn Hayrapetyan, Ingrid Jensen, Karen Kocharyan, Andre Fernandes, Datevik Hovhanesyan, Verneri Pohjola jt. Ara Yaralyan loob, mängib ja salvestab paljude tippmuusikutega ning õpetab Eesti noori muusikuid. Kitarrist Jaak Sooäär, kes on Ara Yaralyaniga koos mänginud aastaid ning salvestanud koos Ara ja Markku Ounaskariga mitu albumit meenutab: „Meie koostöö on olnud väga viljakas. Lisaks erakordsele tehnilisele võimekusele on Ara väga musikaalne, meloodiline bassist, kes pakub alati välja huvitavaid ideid, mis inspireerivad teisi ansambliliikmeid muusikalisele vestlusele. See omakorda viib tihti ansambli musikaalsuse ning energia uutesse kõrgustesse ja trajektooridele.“

Markku Ounaskari on Põhjamaade hinnatumaid trummareid, kelle mängupartnerite nimekiri on aukartustäratavalt pikk. Muusikakriitik ja kirjanik Petri Silas on öelnud, et lihtsam oleks loetleda Soome ansambleid, kellega Ounaskari pole mänginud. Sama võib öelda ka Markku generatsiooni Eesti ansamblite kohta. Lisaks Soome ja Eesti tippmuusikutele on Ounaskari mänginud Ray Andersoni, Furio di Castri, Marc Ducret’, Tim Hagansi, Ed Jonesi, Arve Henrikseni, Anders Jormini, Nils Petter Molvaeri, Trygve Seimi jpt-ga. Ta on salvestanud üle 60 albumi Soomes ja välismaal, sealhulgas kuus heliplaati ECM Recordsile.

 

Mia Simanainen on mitmekülgne laulja, kes hoiab oma muusika värskena harjumuspärast ja traditsioonilist pidevalt kahtluse alla seades. Tema eristuvat kunstnikuvisiooni ja kompositsioone on märgatud ning tema selget vokaali on kirjeldatud kui akrobaatilist. Simanainen ei jälgi oma töödes žanri- ega formaadipiire, nii üksi kui ka ansamblites ja külalisena projektides esitab ta muusikat klassikast rahvamuusikani, lauldes vahel klassikat rahvamuusikale omaste väljendusvahenditega. Alles viimastel aastatel on lauljatar keskendunud jazzile. Tema asutatud kvartett Ajaton esineb aktiivselt Euroopas ning valmistab ette oma kolmandat albumit. Samuti osaleb Simanainen a capella jazzansamblis JimJamMurMur.

 

Kari Ikonen on üks Euroopa jazziskeene võtmefiguure, (au)hinnatud pianist ja helilooja on ka tunnustatud leiutaja – tema ehitatud Maqiano™ Microtuning System andis pianistidele võimaluse akustilisel klaveril araabia maqamati ja veerandtoonidega mängida. Ikonen tegutseb soolopianistina oma trios, duos koos Louis Sclavisega, kvartetis Al-Qantara ja mitmetes Soome ja rahvusvahelistes bändides nagu kvartett Ajaton, Wishamalii, Orchestra Nazionale della Luna ja Trio Toffa.

 

Plaadiesitluskontserdiga tähistame armastatud bassisti Ara Yaralyani 50. sünnipäeva.