fbpx

Otsing

Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek] 02.11.2018 – 14.04.2019

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Peeter Laurits. Pietá 7 Anesteesia (detail). 1992/2003. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]

Asukoht: 5. korrus, kaasaegse kunsti galerii

Salatoimikud“ on näitus, mis kaevab kümnendi süvakihtides, üritab heita valgust pisut varju jäänud, unustatud ja kultuurimälus isegi kaduma läinud teostele; osutada mõningatele teostele suhteliselt hästi välja kujunenud üheksakümnendate kunsti põhinarratiivi eirates; taastada fenomenaalseid teoseid sellest teoste säilimise suhtes nii ükskõiksest kümnendist ning ühtlasi otsida teatud algusi kohalikul kunstiväljal nii üldisemate suundumuste kui ka üksikute autoripositsioonide osas. Sealjuures üritab näitus välja joonistada ka ühiskondlikke metamorfoose, mis seda plahvatuslikku kümnendit iseloomustasid, nii nagu see peegeldus kunstis väljaspool kanoonilisi teoseid.

Näituse kuraatorid keskenduvad üksikutele teostele ja nende omavaheliste seoste kaardistamisele suhtes toonase elukeskkonna ning tajuväljaga. Koos sissejuhatuse („Intro“) ning näitust raamivate teemaplokkidega („Reaalsuse vool: Sotsiaalsed transformatsioonid I & II“) on näitus jagatud kaheksaks mõtteliseks osaks, mis kannavad alapealkirju: „Eesti uuringud“, „Kübertorn“, „Fenomen: kommerts-performance“, „Maskuliinsuse metamorfoosid“, „Feminiinne/feministlik“ ning „Autompsyko Supervegos”. Sellised jaotused kujunesid n-ö kartoteegi läbitöötamise tulemusel kui „failide“ vahel hakkasid moodustuma seosed, alamkartoteegid ja grupeeringud. Näituse vaatamiseks on seega vähemalt kaks võimalikku režiimi: vaadata teoseid autonoomselt, üksikjuhtumitena, mis summa summarum võiks moodustada mingit sorti narratiivi või siis läbi kuraatorite pakutud alajaotuste.

Kuraatorid: Eha Komissarov, Anders Härm

Näitus on osa Kumu kunstimuuseumi 1990. aastatele keskenduvast uurimisprojektist.
Projekti raames toimub lisaks näitusele 1990. aastate videokunstile pühendatud Kumu kunstifilmide festival (KuFF) (01.11.–04.11.2018) ning Kumu konverents „Kaotatud ja leitud ruumid: ümberpaiknemised 1990. aastate Ida-Euroopa kunstis ja ühiskonnas“ (01.–03.11.2018) Kumu auditooriumis.

Näitus on osa Eesti Vabariigi 100. juubeli sündmuste programmist.

Täname:
Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, ERR arhiiv, Eesti Panga Muuseum, Eesti Tarbekunsti ja Disaini Muuseum, Rain Lõhmus, Raivo Kelomees, Ain Järve ja Kadrioru Park

Toetajad:
EV 100, Eesti Kultuurkapital