fbpx

Otsing

Raoul Kurvitza ja Urmas Muru eriekskursioon näitusel „Nende meeltes on lõputu universum“ 30.04.2024 | 18.00

Kumu kunstimuuseum
'Kunstnikud Urmas Muru ja Raoul Kurvitz näituse „Nende meeltes on lõputu universum. Itaalia transavangard ja Eesti külm ekspressionism“ avamisel. Foto: Endel Apsalon
Näitusetuur

Raoul Kurvitza ja Urmas Muru eriekskursioon näitusel „Nende meeltes on lõputu universum“

Aprillikuu õhtul, kui muuseum on tavakülastusteks juba suletud, avaneb Kumu publikuprogrammi raames kunstihuvilistel eriline võimalus tutvuda 1980. aastate teise poole Itaalia ja Eesti kunstnike loomingulist dialoogi avava suure saali näitusega „Nende meeltes on lõputu universum. Itaalia transavangard ja Eesti külm ekspressionism“. Väljapaneku üks eesmärke on pöörata tähelepanu 1980. aastate ehk „kadunud kümnendi“ Eesti maalikunstile ning selle tähendusele meie lähikunstiajaloos.

Näitus toob Itaalia erakogudest ja muuseumidest Eesti publiku ette esindusliku ülevaate 1970. aastate lõpus Itaalias moodustunud transavangardi rühmituse loomingust, mis on asetatud kõrvuti 1980. aastate teises pooles Eesti kunstivälja uuendanud Raoul Kurvitza (1961) ja Urmas Muru (1961) teostega. Kuigi sündinud teisel pool raudset eesriiet, on Kurvitza ja Muru külm ekspressionism – kunstnike endi antud nimetus – justkui Itaalia transavangardi põhjamaine peegeldus. Ühelt poolt hoidis kunstnikkond üleminekuaja päevapoliitikaga teatavat distantsi, teisalt jäid 1980. aastad Eesti iseseisvuse taastamisele järgnenud suurte muutuste taustal kunstiajaloole üsna ebahuvitavaks. Seetõttu vajab see kümnend veel aktiivset mõtestamist.

Publikuprogrammis osalejad saavad näitusel osalevate kunstnike Urmas Muru ja Raoul Kurvitza toel süveneda näitusel eksponeeritud kunstnike omanäolisesse loomingusse. Kunstnik Raoul Kurvitz (snd 1961) ja kunstnik-arhitekt Urmas Muru (snd 1961) lõpetasid 1984. aastal Eesti NSV Riikliku Kunstiinstituudi (praegune Eesti Kunstiakadeemia) arhitektuuri eriala. 1986. aastal moodustasid nad üheskoos kunstirühmituse Rühm T. Nad nimetasid enda maalikunsti külmaks ekspressionismiks, rõhutades oma loomingus külma ja distantseerivat, kuid teisalt sekkuvat kirglikkust.

Üritus on osa näituse „Nende meeltes on lõputu universum. Itaalia transavangard ja Eesti külm ekspressionism“ publikuprogrammist.

Kohtade arv on piiratud, mistõttu soovitame piletid varakult soetada.
Pileti hind: 20 €
Piletid saadaval Fientas.