fbpx

Otsing

Näituse tutvustus: „Mõtlevad pildid“ 19.03.2022 | 16.00

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Sirje Runge. Geomeetria VIII. 1976. Õli. Zimmerli Kunstimuuseum, Rutgers ‒ Norton ja Nancy Dodge’i Nõukogude Liidu nonkonformistliku kunsti kogu
Näitusetuur

Näituse tutvustus: „Mõtlevad pildid“

 Näituse „Mõtlevad pildid“ ingliskeelne tutvustus, mida viivad läbi kuraatorid Jane A. Sharp (Zimmerli Kunstimuuseum) ja Liisa Kaljula (Eesti Kunstimuuseum).

Alates 2016. aastast koostöös Ameerika Ühendriikides asuva Zimmerli Kunstimuuseumiga ette valmistatud uurimusliku näituse „Mõtlevad pildid“ keskmes pidi olema Baltimaade ja Moskva kunstnike dialoog 1970.–1980. aastatel. Paar nädalat enne näituse avamist alustas Venemaa Ukraina vastu sõda ning dialoogi pidamine lähiajaloo teemadel on saanud täiesti uue konteksti. Seda erakorralist olukorda arvestades toob Kumu kunstimuuseum hetkel publiku ette tühja saali, milles näituse tekstid on esitatud muutmata kujul ning algset teoste valikut tähistavad tühikud seintel.

Käesolev näitus arendab edasi 2016. aastal Zimmerli Kunstimuuseumis toimunud Jane Sharpi kureeritud väljapanekut „Mõtlevad pildid. Moskva kontseptuaalne kunst Norton ja Nancy Dodge’i kogust“. Norton Dodge (1927–2011) oli Ameerika Ühendriikide majandusteadlane ja sovetoloog, kes reisis esimest korda Nõukogude Liitu Harvardi Ülikooli tudengina 1955. aastal. Järgmiste kümnendite jooksul kogus Dodge agentide abiga arvukalt nii vene kui ka teiste liiduvabariikide mitteametlikku kunsti ning smugeldas selle Ühendriikidesse. Nüüdsel ajal hoiab tema ligi 20 000 teosest koosnevat kollektsiooni Rutgersi Ülikooli juures asuv Zimmerli Kunstimuuseum.

Kuraatorid: Anu Allas, Liisa Kaljula ja Jane Sharp
Näituse kujundus: Mari Kurismaa
Graafiline disain: Tuuli Aule
Koordinaator: Ragne Soosalu