fbpx

Otsing

Muusikaline müsteerium “Tähistaeva killuke” 31.05.2024
19.00–21.00

Kumu kunstimuuseum

Kumu auditoorium

Täispilet
25 €

Pilet eelmüügist 25 €
Pilet kohapeal 30 € (tasumine sularahas)

Muusikaline müsteerium "Tähistaeva killuke"
Kontsert

Muusikaline müsteerium “Tähistaeva killuke”

Klaveril Tiiu Sisask ja gongidel Tiina Karjatse

Kestus: 2 h

Urmas Sisaski klaverilooming ja planetaarsete gongide kosmilised helid

Kohtusime nagu Looja tahtel. Mõlemad olime lummatud üksteise loodud muusikast ja helide ruumist. Oli ühine äratundmine, et Tiiu isa Urmase tähelooming saab kõlama koos planetaarsete gongide kosmiliste helidega. Meie esimestes proovides tekkis täiuslik sünergia ning oli selge, et need kaks kuuluvad kokku – Urmas Sisaski tähemuusika, mis on kanaldatud tähistaevast ning planeetidele häälestatud gongide kosmiline sümfoonia. Need kaks hakkavad koos kõlama, kõik võimendub ning nad täiendavad üksteist imehästi.

“Kuigi isa tähistaeva tsüklid on inspireeritud astronoomilistest vaatlustest ja teadmistest, on minu meelest peaaegu kogu tema loomingus ka mingi teine, vaimne pool, mis annab tema loomingule sügava põhja. Ta ei tunne vajadust kuuluda ühtegi kogudusse ja oma kirikuks peab ta universumit. Aga läbi looduse, muusika, füüsika, ja ka läbi religiooni, sealhulgas šamanismi, püüab ta enda jaoks universumit lahti mõtestada ja selle kaudu jumala mõistmisele lähemale jõuda. Pole oluline, kuidas seda maailma käivitavat energiat kutsuda või mis teed pidi temani jõuda. Oluline on – kuidas. Isa ellusuhtumist peegeldab hästi lause, mille ta kord ühel oma kontserdil ütles: “Kui inimesed vaataksid kasvõi korragi tähistaevast, siis nad tunneksid, et igasugune kurjus ja sõjad muutuvad mõttetuks.” ” – Tiiu mõtteid isa loomingust (allikas: Ajakiri Muusika)

Meie soov on kutsuda Sind kosmilisele rännakule koos meiega. Muusikaline müsteerium klaveri ja gongidega on eriline ruum, kus võid hetkeks välja astuda igapäevaelu virvarrist kosmilisse avardumisesse. Läbi muusika ning palade vahele kõlavate iidsete aegade müütiliste lugude kaudu saame aimu, kui oluline roll inimkonna jaoks on olnud tähistaeval aegade algusest peale.

Urmas Sisaski klaveriloomingut esitab pianist Tiiu Sisask, Urmase tütar. Tiiu jaoks on isa lugude mängimine sama orgaaniline, loomulik ja vajalik tegevus kui hingamine: see teeb teda õnnelikuks. “Tema loomingu mängimine on nagu meditatsioon, ei pea pingutama või otsima, et mõista. Ma olen lihtsalt hetkes ja nii on hea. See on nagu sisemise maailma jagamine, ma tunnen, et olen tema lähedal ja kaitstud.”

Gongihelisid loob Tiina Karjatse, kelle jaoks koostöö gongidega on avanud sügava ja kosmilise teekonna helide maastikul. Gongihelidega rännates jätame selle dimensiooni maha ja liigume pingutuseta kõrgematesse dimensioonidesse.

Tähemüütidele iidsetest aegadest annab hääle Georgi Särekanno.

Sündmuse info: või telefonil +372 53 477 992