fbpx

Otsing

Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades 08.06.2018 – 16.09.2018

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
 • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
  28 €
 • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
  9 €
 • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
  20 €
Näitus

Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades

Asukoht: 2. korrus, suur saal

 • Rahvusgaleriis Washingtonis 28.01–13.05.2018, kuraator John Oliver Hand
 • Kumu kunstimuuseumi suures saalis 08.06–16.09.2018, kuraator Greta Koppel

2018. aastal korraldab Eesti Kunstimuuseum koostöös Washingtonis asuva Rahvusgaleriiga suurejoonelise näituse Eestist pärit maalikunstnikust Michel Sittowist (u 1469–1525), kellest sai 15. ja 16. sajandi vahetusel Euroopa õukondades nõutud ja kõrgesti hinnatud kunstnik.

Omas ajas hinnatud meister jäi vahepeal sajanditeks unustusse, kuniks tema ajalooline isik Teise maailmasõja eel taasavastati. Nüüd, 500 aastat pärast Sittowi eluaega, toimub tema esimene isikunäitus.

Tänapäeval hindavad Madalmaade kunsti eksperdid Michel Sittowi virtuoosses peenmaalitehnikas maale väga kõrgelt. Tema umbes kahekümnest tööst koosnev looming asub laiali pillutatuna nimekates muuseumides üle maailma: Louvre’is, Viini Kunstiajaloomuuseumis, Berliini Maaligaleriis, Rahvusgaleriides Londonis ja Washingtonis jne. Mitmed meistri maalid on osalenud suurematel näitustel, kuid Michel Sittowi isikunäitus oli siiani korraldamata.

Treiler

Kunstnikust

Tallinnas sündinud Michel Sittow omandas esmase väljaõppe kunstis isa, hinnatud maalija ja puunikerdaja Clawes van der Sittowi ateljees. 1484. aastal suundus noor kunstnik toonasesse Madalmaade kunstikeskusse Bruggesse, arvatavasti linna kõige nõutuma meistri, saksa päritolu Hans Memlingi ateljeesse, kus omandas Madalmaade maalikoolile omase illusionistliku tehnika. 1492–1504 oli Michel Sittow Kastiilia Isabeli teenistuses, aga töötas hiljem portretistina ka Philippe Ilusa, Austria Margarete, Aragóni Ferdinandi ja Taani kuninga Christian II juures. Sittow pöördus tagasi kodulinna Tallinnasse esmalt 1506. aastal seoses pärilusvaidlustega ning astus ka kohaliku kunstnike gildi liikmeks. 1514 lahkus Sittow Taani kuninga Christian II kutsel Kopenhaagenisse, sealt edasi Hispaaniasse ja Madalmaadesse. Jäädavalt tagasi Tallinnasse jõudis kuulus portretist 1518. aasta alguses.

Kirju päritolu (saksa ja soome-rootsi juurtega pere Tallinnas) ja kosmopoliitse karjääriga Sittow ei sobitunud hästi 20. sajandi I poolel valitsenud rahvusliku kunstiajaloo narratiivi, kuid on seda päevakohasem praeguse Euroopa kontekstis.

Rahvusvaheline näituseprojekt, mis hõlmab mitmekülgset koostööd Euroopa ja Ameerika Ühendriikide vahel, toob Sittowi haruldased tööd maailma nimekatest muuseumidest ja erakogudest kunstniku esimesele isikunäitusele. See on ainulaadne platvorm tähelepanuväärse kunstniku loomingu laiemaks tutvustamiseks ning edasiseks uurimiseks. Eksponeeritud on enamik Sittowi väikesearvulisest (20–25 maali) loomingust, mis annab hea ülevaate temast kui portretistist ja usuliste maalide autorist ning võimaldab vaadata tema kunsti laiemas kontekstis, sealhulgas koostööd Juan de Flandesiga ning seoseid teiste kaasaegsete Madalmaade kunstnikega. Lisaks maalidele moodustab teise poole näitusest ajajoon, mis annab ülevaate Michel Sittowi üle 500 aastasest loost, alates sünnist ja uhkest karjäärist kuni unustamise ja taasavastamiseni.

Eesti Kunstimuuseumi ja Rahvusgalerii koostöönäitus toimub 2018. aastal, tähistamaks Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva.
Samal aastal täitub ka 500 aastat Michel Sittowi lõplikust tagasipöördumisest oma kodulinna Tallinnasse.

Tegevusleht

Kutsume perega näitust külastama! Lastele vanuses 8–12 aastat on loodud näitusega lähemalt tutvumiseks kaasahaarav tegevusleht, mis aitab avastada Michel Sittowi ajastut ja kuulsa kunstniku teoseid. Tegevusleht koosneb erinevatest ülesannetest, mida saab näitust vaadates lahendada. Küsi tegevuslehte Kumu kassast! Lisaks on võimalik laenutada laste tegevuskotti, milles peituvad esemed aitavad tegevuslehe ülesandeid kohandada ka väiksematele lastele vanuses 4–8 aastat.

Eriti tore on lastega näitusele tulla pühapäeviti, kui kell 13–15 toimetab Kumu aatriumis Meistri õpituba – Sittowi-teemaline tegevus- ja meisterdamisala 4–8-aastastele lastele.

Näitusesaalis on lasteala, kus saab lehitseda Sittowi-teemalist lasteraamatut, täita laua taga tegevuslehe ülesandeid ning panna suurtest kuubikutest kokku Sittowi maalide pusle.

Näituse trükised

Näitusega kaasneb rikkalikult illustreeritud ingliskeelne kataloog, millele tegi kaastööd mainekas rahvusvaheline kunstiajaloolaste ja teadlaste grupp: John Oliver Hand (Rahvusgalerii, Washington), Greta Koppel (Eesti Kunstimuuseum), Till-Holger Borchert (Groeningemuseum, Brugge), dr Anu Mänd (Tallinna Ülikool), dr Matthias Weniger (Baieri Rahvusmuuseum, München) ja Ariane van Suchtelen (Mauritshuis, Haag). Kataloogi esitlus koos kuraatorite John Handi ja Greta Koppeliga toimub laupäeval, 9. juunil kell 14 Kumu aatriumis.

Lisaks ilmub Kumu näituse ajaks eestikeelne illustreeritud muuseumijuhi vormis raamat „Michel Sittow. Euroopa meister. Madalmaade kunstnik. Tallinna kodanik“, mille autor on näituse kuraator Greta Koppel. Raamat annab kompaktse ülevaate Sittowi elust ja loomingust. Raamatu esitlus toimub koos kataloogi esitlusega laupäeval, 9. juunil kell 14 Kumu aatriumis

Lastele jutustab Michel Sittowi põnevast elust Anti Saare kirjutatud ja Urmas Viigi illustreeritud lasteraamat „Mina, Milda ja meister Michel, mis ilmub samuti Kumu näituse avamiseks. Lasteraamat on ainult eestikeelne. Autorid on raamatut esitlemas esimese Meistri õpitoa ajal pühapäeval, 10. juunil kell 13–15 Kumu aatriumis.

Rahvusvaheline sümpoosion

Näituse viimasel nädalal, 14.–15. septembril 2018, toimub Kumu auditooriumis rahvusvaheline sümpoosion „Michel Sittowi elu ja kunsti lood. Faktid ja väljamõeldised“. Sümpoosionil esinevad ja arutlevad tuntuimad Michel Sittowi uurijad, et läbi teadaoleva info ja tühimike vaadata Sittowi uurimise tulevikku ning asetada tema kunst laiemasse konteksti.

Peale tavapärase näitusekülastuse on Michel Sittowi kunsti, eluloo ja ajastuga võimalik tutvuda mitmel muul viisil, seda nii Kumus, Niguliste muuseumis kui ka lihtsalt vanalinna tänavatel jalutades.

Videode esitlusloend

Meeskond

Kuraatorid: Greta Koppel (Eesti Kunstimuuseum), John Oliver Hand (Rahvusgalerii, Washington, D.C.)
Näituse kujundus: Tõnis Saadoja
Näituse graafiline identiteet, loovjuht: Asko Künnap
Graafiline kujundus: Tuuli Aule, Külli Kaats, Kätlin Tischler, RAKETT
Projektijuht: Inga Jaagus

Laenajad:
Rahvusgalerii, Washington, D.C.; Detroiti Kunstiinstituut; Viini Kunstiajaloomuuseum; Antwerpeni Kuninglik Kunstimuuseum; Taani Riiklik Kunstimuuseum, Kopenhaagen; Madridi Kuninglik Kogu; Riiklik Muinsuskaitseamet; Madridi kuningapalee; Louvre’i Muuseum, Pariis; Berliini Maaligalerii; Budapesti Kunstimuuseum; Kuninglik Maaligalerii Mauritshuis, Haag; A. Puškini nimeline Riiklik Kujutava Kunsti Muuseum, Moskva; Londoni Rahvusgalerii (erakogu), London; Upton House, Suurbritannia Rahvuslik Fond; Erakogu (Põhja-Brabanti Muuseumi loal), ‘s-Hertogenbosch, Holland

Toetajad:
Kultuuriministeerium, Riigikantselei, Välisministeerium, Eesti Rahvusringhääling, Tallinna Linnavalitsus, Muinsuskaitse Amet, CODART, Eesti Kunstimuuseumi Kunstisõprade Selts, DataPrint OÜ, Liviko AS, Neo Performance Materials, NG Investeeringud OÜ, Nordic Hotels OÜ, Sadolin Akzo Nobel Baltics AS, advokaadibüroo Sorainen, Tallinna Kaubamaja Grupp AS, Leo Allas, Peeter Einola, Hillar Lauri, Enn Kunila, Peeter Lepik, Jaan Meri, Mati Otsmaa, John Pada, Marina Tuul, Ken Valvur

Pressikajastused