Tagasi kalendrisse Aeg

Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades

Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades

Aeg: 08.06.18–16.09.18  10:00–18:00
Asukoht: Kumu näitusesaalid

Rahvusgaleriis Washingtonis  28.01–13.05.2018, kuraator John Oliver Hand
Kumu kunstimuuseumi suures saalis 08.06–16.09.2018, kuraator Greta Koppel

2018. aastal korraldab Eesti Kunstimuuseum koostöös Washingtonis asuva Rahvusgaleriiga suurejoonelise näituse Eestist pärit maalikunstnikust Michel Sittowist (u 1469–1525), kellest sai 15. ja 16. sajandi vahetusel Euroopa õukondades nõutud ja kõrgesti hinnatud kunstnik.

Tallinnas sündinud Michel Sittow omandas oma esmase väljaõppe kunstis isa, hinnatud maalija ja puunikerdaja Clawes van der Sittowi ateljees. 1484. aastal suundus noor kunstnik toonasesse Madalmaade kunstikeskusesse Bruggesse, arvatavasti linna kõige nõutuma meistri, saksa päritolu Hans Memlingi ateljeesse, kus omandas Madalmaade maalikoolile omase illusionistliku tehnika. 1492–1504 oli Michel Sittow Kastiilia Isabeli teenistuses, aga töötas hiljem portretistina ka Philippe Ilusa, Austria Margarete, Aragoni Ferdinandi, Taani kuninga Christian II juures. Sittow pöördus tagasi oma kodulinna Tallinnasse esmalt 1506. aastal seoses pärilusvaidlustega ning astus ka kohaliku kunstnike gildi liikmeks. 1514 lahkus Sittow Taani kuninga Christian II kutsel Kopenhaagenisse, sealt edasi Hispaaniasse ja Madalmaadesse. Jäädavalt tagasi Tallinnasse jõudis kuulus portretist 1518. aasta alguses.

Tänapäeval hindavad Madalmaade kunsti eksperdid Michel Sittowi virtuoosses peenmaalitehnikas maale väga kõrgelt. Tema umbes kahekümnest tööst koosnev looming asub laiali pillutatuna nimekates muuseumides üle maailma: Louvre’is, Viini Kunstiajaloomuuseumis, Berliini Maaligaleriis, Rahvusgaleriides Londonis ja Washingtonis jne. Mitmed meistri maalid on osalenud suurematel näitustel, kuid Michel Sittowi isikunäitus on siiani korraldamata. Kirju päritolu (Saksa ja Soome-Rootsi juurtega pere Tallinnas) ja kosmopoliitse karjääriga Sittow ei sobitunud hästi 20. sajandi I poolel valitsenud rahvusliku kunstiajaloo narratiivi, kuid on seda päevakohasem praeguse Euroopa kontekstis.

Rahvusvaheline näituseprojekt, mis hõlmab mitmekülgset koostööd Euroopa ja Ameerika Ühendriikide vahel, toob Sittowi haruldased tööd maailma nimekatest muuseumidest ja erakogudest kunstniku esimesele isikunäitusele. See on ainulaadne platvorm tähelepanuväärse kunstniku loomingu laiemaks tutvustamiseks ning edasiseks uurimiseks. Eksponeeritud on enamik Sittowi väikesearvulisest (20–25 maali) loomingust, mis annab hea ülevaate temast kui portretistist ja usuliste maalide autorist ning võimaldab vaadata tema kunsti laiemas kontekstis, sealhulgas koostööd Juan de Flandesiga ning seoseid teiste kaasaegsete Madalmaade kunstnikega.

Näitusega kaasneb rikkalikult illustreeritud ingliskeelne kataloog, millele teeb kaastööd mainekas rahvusvaheline kunstiajaloolaste ja teadlaste grupp: John Oliver Hand (Rahvusgalerii, Washington), Greta Koppel (Eesti Kunstimuuseum), Till-Holger Borchert (Groeningemuseum, Brugge), Dr Anu Mänd (Tallinna Ülikool), Dr Matthias Weniger (Baieri Rahvusmuuseum, München) ja Ariane van Suchtelen (Mauritshuis, Haag).

Eesti Kunstimuuseumi ja Rahvusgalerii koostöönäitus toimub 2018. aastal, tähistamaks Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva. Samal aastal täitub ka 500 aastat Michel Sittowi lõplikust tagasipöördumisest oma kodulinna Tallinnasse.

Fotod näituse avamisest Rahvusgaleriis Washingtonis.

Lisainfo:
Inga Jaagus
Näituse projektijuht

Eesti_Vabariik_100_MV_RGB

Michel Sittow. Diego de Guevara portree (?). U 1515/1518. © Rahvusgalerii, Washington, DC