fbpx

Otsing

Leonhard Lapin. Tühjus ja ruum 09.02.2018 – 13.05.2018

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Leonhard Lapin. Kosmiline masin. 1975. Eesti Kunstimuuseum
Leonhard Lapin. Kosmiline masin (detail). 1975. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Leonhard Lapin. Tühjus ja ruum

Asukoht: 2. korrus, suur saal 

Leonhard Lapin on sõjajärgse eesti avangardkunsti üks tähtsamaid kunstnikke, kes tõusis kunstiareenile 1960. aastatel esile tõusnud noorte uuendusmeelsete kunstnike seltskonnaga SOUP ’69. Kohalikes piiravates tingimustes Ameerika popkunsti printsiipe kasutades sündis ainulaadne sovet pop.

1972. aastal alustas Lapin oma tuntuima, tehismaailma kommenteeriva ulatusliku sarjaga „Masinad“. 1970. aastate keskel süvenes Lapin vene avangardi radikaalsesse pärandisse, mis mõjutas oluliselt ka tema tollast loomingut. Valmisid hommage-pildid nii Kazimir Malevitšile kui ka poliitilise laenguga sari „Märgid“. 1980. aastate keskel loodud postmodernistlikud maalid uurisid üleminekuühiskonna valusaid valikuid. 1990. aastatest alates on Lapin süvenenud omaloodud suprealismi kontseptsiooni, mis kommenteerib tarbimisühiskonna mõjusid kultuuris.

Kumu kunstimuuseumi suure saali näituse pealkirjas „Tühjus ja ruum“ viitab „tühjus“ Lapini abstraktsele geomeetrilisele loomingule ja vaimsetele otsingutele ning „ruum“ tema tegevusele sotsiaalses kultuuriruumis.

Näitusel on võimalik näha kunsti alates 1960. aastate lõpust – 50 aastat kestnud loomingulist pärandit. Eksponeeritud on seeriaprintsiibil põhinevad tuntud graafikasarjad, mütoloogilised maalid, arhitektoonid ja sari „Koodid“ ning samuti vähem nähtud varased joonistused, geomeetrilised jutustused ning täiesti uus looming.

Lapini tegevus Eesti kunsti- ja kultuuriväljal laiemalt on olnud ulatuslik – ta on tegutsenud nii kujutava kunstniku kui ka tegevarhitektina, võtnud sõna kultuuriteoreetilistel ja päevakajalistel teemadel, kirjutanud proosat ning luulet ning mõjutanud õppejõuna paljusid kunstiüliõpilasi.

Näitusega kaasneb mahukas raamat, milles avavad Lapini erikülgset loomingut Anu Allas, Mari Laanemets, Asko Künnap ja Sirje Helme. Kumu klassikutesarjas on varem ilmunud Tõnis Vindi, Raul Meele ja Jüri Okase raamat.

Näituse kuraator: Sirje Helme
Näituse koordinaator: Karin Pastak
Näituse kujundaja: Mari Kurismaa
Graafiline kujundaja: Tuuli Aule

Kollektsioonid:
Eesti Kunstimuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Eesti Arhitektuurimuuseum, Eesti Kunstnike Liidu kogu, erakogud

Toetaja:
Eesti Kultuurkapital