Kumu Dokumentaal: Üheteistkümnes aasta
Asukoht: Kumu auditoorium
Rež Dziga Vertov
Operaator Mikhail Kaufman
Ukraina 1928, 59 min
Tummfilm muusikaga, helitausta looja Andrii Kožuhhar
Filmiõhtu juhatab sisse filmiteadlane Eva Näripea
„Üheteistkümnes aasta“ on esimene kolmest avangardfilmist, mille lõid Dziga Vertov ja tema vend operaator Mikhail Kaufman Ukrainas VUFKU Kiievi filmistuudios.
Donbassi esimese viie aasta edule pühendatud film räägib Ida-Ukraina tööstuse kiirendatud moderniseerimisest, mille tulemusel muudeti põllumajandusriik tööstusriigiks. „Üheteistkümnes aasta“ on Vertovi esimene katsetus omaenda konkreetse, teatri- ja kirjanduskeelest eraldiseisva filmikeele loomisel, milles kaamera jäädvustaks elu vahetult selle tooruses. Seda filmikeelt rakendas Vertov täielikult oma järgmises teoses „Mees filmikaameraga“ (1929).
Filmile on loonud spetsiaalse helitausta Andrii Kožuhhar.
Andrii Kožuhhar on Ukrainast Nova Kahhovkast pärit elektroonilise muusika produtsent, kes tegutseb Lõuna-Ukraina eksperimentaal- ja industriaalmuusika skeenel artistinime Kojoohar all. Tema helisalvestisi, kus kohtuvad postindustriaalsed žanrid alates ambient’ist ja süntpopist kuni power-elektroonika ja noise’ini, on välja andnud sellised plaadifirmad nagu Quasi Pop (Ukraina), Ant-Zen (Saksamaa) ja Repartiseraren (Rootsi). Aeg-ajalt astub Andrii üles ka publiku ees, kuid enamjaolt tegutseb ta stuudios ja teeb koostööprojekte teiste muusikutega, kellest tema peamine partner on Kadaitcha. Filmile helitausta loonud kooslusse Akhluth kuulub Andrii kõrval teinegi Ukrainast pärit artist Mõkola Jossõpenko. Pehmet tumedat helikeskkonda vürtsitavad lindistused reaalsest maailmast, ülepaisutatud feedback ning räpased krautroki rütmid.
„Üheteistkümnes aasta“ linastub 1920.–1930. aastate Ukraina kunsti, kultuuri ja ühiskonna radikaalse moderniseerimise püüdlusi ja unistusi käsitleva Kumu kunstimuuseumi näituse „Futuromarennia. Ukraina ja avangard“ (08.04.–10.09.2023) programmi osana.