fbpx

Otsing

Futuromarennia. Ukraina ja avangard 08.04.2023 – 10.09.2023

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
 • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
  28 €
 • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
  9 €
 • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
  20 €
Oleksandr Hvostenko-Hvostov. Lavakujundus näidendile „Mob“ (Upton Sinclairi romaani „They Call Me Carpenter“ (Mind kutsutakse puusepaks) adaptatsioon). 1924. Mõstetskõi Arsenal, Kiiev, Ukraina
Näitus

Futuromarennia. Ukraina ja avangard

Asukoht: 3. korrus, B–tiib

Näitus tutvustab uuenduslikke kunstilisi tulevikunägemusi, mis sündisid Ukraina ajaloolistel aladel 1910.–1920. aastatel. Väljapanekul eksponeeritud teosed, mis kätkevad radikaalseid tulevikuunelmaid maali- ja filmikunstis, lavakujunduses, arhitektuuris ja kirjanduses, sh Oleksandra Eksteri, David Burljuki, Oleksandr Bohomazovi, Vassõl Jermõlovi ja paljude teiste tähelepanuväärsete autorite loomingus, on pärit muuseumidest, mis jätkavad tööd ka sõja ajal, Venemaa katkematute rünnakute all. Näitus loob aluse nii lääne kui ka vene avangardi ajaloo kriitiliseks postkoloniaalseks ümberhindamiseks ning tõstab esile Ukraina kunstielu eripärad ja seosed 20. sajandi esimeste kümnendite rahvusvahelise arenguga.

Ukrainakeelne näitusetutvustus

„Futuromarennia“ uurimuses on futurism ühe eriilmelise kunstiliikumise asemel pigem revolutsiooniline impulss. Hüüdlausega „Metropol, masin, mass“ peegeldab Ukraina futurism toonaste muutuste dünaamikat, mängides seetõttu tähtsat rolli üleilmses kunstiarengus. Mõstetskõi Arsenalis toimunud näitus lõppes Venemaa täieulatusliku sissetungi eelõhtul ja Vene vägede rünnak omakorda muutis kardinaalselt üleilmset konteksti. Seetõttu on ka Kumus esitletud projektil veidi teistsugune fookus, mis tõstab esile Ukraina futurismi sõltumatust. 1920. aastatel rõhutasid Ukraina futuristid oma maa ja rahvuse identiteeti. Venemaa sajandeid kestnud ülemvõimu järel olid nad eriti tundlikud rahvuskultuurilise iseseisvuse küsimustes. Seega ei esitle Eesti publikule loodud „Futuromarennia“ projekt pelgalt kunsti, vaid kõneleb Ukrainast, selle pärandist ja identiteedist. See on Ukraina lugu, mida räägitakse minavormis ja mis ei ole veel saanud mineviku osaks.

Väljapanek koosneb enam kui 100 kunstiteosest, sealhulgas maalid ja joonistused, raamatu- ja plakatikujundused, teatrikostüümide ja lavakujunduse kavandid, mida täiendavad videomaterjalid ja ajaloolised fotod ning rekonstruktsioonid nii tikandis kui ka 3D-modelleerimise tehnikas. Ajalooliste nn jõukohtade dokumentaalkaadrid ning kaks kohaspetsiifilist multimeediainstallatsiooni aitavad vaatajal hoomata Ukraina avangardi ka tänapäeva kontekstis.

PDF Saalivihik

Galerii

Olena Zelenska videotervitus

 • Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi abikaasa Olena Zelenska videotervitus näituse avamisel 06.04.2023.

Paneeldiskussioon „Dekolonialism ja kunstiloolised liitlassuhted Ida-Euroopas“ (inglise keeles)

 • 9. septembril toimunud vestluses osalesid Kiievist pärit, Baselis elav kultuurikriitik, kuraator ja kirjanik Katerõna Botanova, kunstiajaloolane, kultuuriteoreetik ja Eesti Kunstiakadeemia lektor Margaret Tali ning projekti „Kirjanduspealinn Gdańsk“ raames toimuva Ukraina ja rahvusvahelise programmi „Vaba sõna“ (Wolne Słowo) kuraator Anna Łazar. Vestlust modereerib Läti kunstiteadlane, kriitik ja kuraator Ieva Astahovska.

Ukraina sõjapõgenikele näituse toimumisaja vältel Kumusse sissepääs tasuta! Kehtib Ukraina kodakondsust tõendava dokumendi alusel.

Näituse kaaskorraldaja: Mõstetskõi Arsenal (Kiiev, Ukraina)

Meeskond

Kuraatorid: Olha Melnõk, Ihor Oksametnõi, Viktoria Velõtško
Näituse kujundus: Lera Gujevska
Graafiline disain: Kostjantõn Martsenkivskõi
Koordinaatorid: Elnara Taidre, Irõna Bilan

Koostööpartnerid

Ukraina Teatri-, Muusika- ja Kinomuuseum
Ukraina Rahvuslik Kunstimuuseum
Dnipro Riiklik Kunstimuuseum
Harkivi Kirjandusmuuseum
Oleksandr Dovženko Rahvuslik Keskus
Ukraina Riiklik Kirjanduse ja Kunsti Keskarhiiv-muuseum
Ukraina Rahvuslik Teadus- ja Restaureerimiskeskus
Harkivi Linnavara Eramuuseum
Lvivi Religiooniajaloo Muuseum
Valentõna Kostjukova

Täname: Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Välisministeerium, Eesti Suursaatkond Kiievis, Ukraina Suursaatkond Tallinnas, Tallinna Linnavalitsus, Nordic Hotel Forum, Slava restoran ja kohvik

Toetajad

Pressikajastused