fbpx

Otsing

Kumu Dokumentaal: Ring ja ruut. Hipgnosise lugu 04.10.2023 | 18.00

Kumu kunstimuuseum
Kumu Dokumentaal. Ring ja ruut. Hipgnosise lugu
Arhiiv_Kumu Dokk
Film

Kumu Dokumentaal: Ring ja ruut. Hipgnosise lugu

Asukoht: Kumu auditoorium

Rež Anton Corbijn
Suurbritannia 2022, 101 min
Inglise keeles
Filmiõhtu juhatab sisse Eesti Muusikaettevõtluse Auhinnad 2023 (EMEA) aasta albumikunduse võitja Taavi-Peeter Liiv

Storm Elvin Thorgersoni ja Aubrey Powelli 1967. aastal moodustatud kunstnike rühmitus Hipgnosis tõusis kiiresti maailma olulisemaks ja uuendusmeelsemaks kollektiiviks heliplaatide ümbriste ja pakendite kujundusvaldkonnas.

Nii nagu 1960. aastate lõpu bändid tegelesid muusikaliste otsingutega, otsis ka Hipgnosis uusi võimalusi seda muusikat läbi kujunduse visualiseerida. Nende albumikujundused põhinesid fotograafial, kuid lähenemine ja foto kasutamisviis erinesid väljakujunenud traditsioonist kardinaalselt. Kui seni oli kaanefoto eesmärk anda infot artisti kohta, siis Hipgnosis kujundas albumi kui eraldiseisva kunstiteose.

Hipgnosise rahvusvaheline läbilöök sündis 1973. aastal Pink Floydi albumi „The Dark Side of the Moon“ ja Led Zeppelini albumi „Houses of The Holy“ kujundustega. Kuni 1980. aasta keskpaigani kujundas rühmitus üle 400 plaadiümbrise maailma kõige mõjukamatele artistidele, kes filmis ka sõna saavad.

„Ring ja ruut. Hipgnosise lugu“ on tuntud fotograafi (U2, Joy Division, Björk jpt), filmirežissööri („Control“) ja muusikavideote (Depeche Mode’i „Enjoy the Silence“) lavastaja Anton Corbijni debüütdokumentaalfilm.

Kumu Dokumentaal Liitu uudiskirjaga