fbpx

Otsing

Kumu Dokumentaal: Jäässe 12.10.2022 | 18.00

Kumu kunstimuuseum
Kumu Dokumentaal. Jäässe. Foto: Lars H. Ostenfeld
Arhiiv_Kumu Dokk
Film

Kumu Dokumentaal: Jäässe

Asukoht: Kumu auditoorium

Rež Lars Henrik Ostenfeld
Taani, Saksamaa 2022, 86 min
Inglise ja taani keeles, ingliskeelsete subtiitritega
Filmiõhtu juhatab sisse TTÜ emeriitprofessor, Eesti TA polaaruuringute komisjoni esimees Rein Vaikmäe.

Kolm hulljulget ja pühendunud maailma juhtivat liustikuteadlast uurivad Gröönimaa jääkilpi, et vastata meie aja ühele pakilisemale küsimusele: kui kiiresti jää sulab?

Seikluslikkus, vapustavalt kaunid kaadrid teadlaste laskumisel 180 meetri sügavusele jäässe ja lihtsalt esitatud teadus teevad filmi kaasahaaravaks ja samas meenutavad meile sünget, vaieldamatut ja sageli korduvat reaalsust: jäämütsid sulavad, veetase tõuseb ning me ei tee selle teadmisega peaaegu midagi.

Arktika soojeneb keskmiselt kaks korda kiiremini kui muu maailm. Selle sulamise jäljed on ka pealiskaudsele vaatajale silmaga nähtavad nii Gröönimaal, Islandil, Novaja Zemljal kui mujal. Küsimus ei ole ainult jää sulamises, vaid looduse käitumine tervikuna on muutumises – linnud, loomad, kalad, kõik tunnevad neid muutusi ja käituvad varasemast teistmoodi. Gröönimaa inuitid võivad pikalt rääkida, kuidas muutused looduses on muutnud nende igapäevaelu.
On viimane aeg ka inimesel hakata teistmoodi käituma ja vastutama iga oma sammu eest. Vastutustundlik reisimine, kus me jälgime loodust, saame tema sõbraks ja kaitsjaks, on oluline selleks, et säiliks planeet koos Gröönimaa liustikega.

Tiit Pruuli

 

Kumu Dokumentaal Liitu uudiskirjaga