fbpx

Otsing

Kumu Dokumentaal: Buñuel. Sürrealist 16.03.2022 | 18.00

Kumu kunstimuuseum
Buñuel. Sürrealist
Film

Kumu Dokumentaal: Buñuel. Sürrealist

Asukoht: Kumu auditoorium

Rež Javier Espada
Hispaania 2021, 83 min
Hispaania keeles, ingliskeelsete subtiitritega
Filmiõhtu juhatab sisse filmiajakirjanik Tõnu Karjatse

Luis Buñuel (1900‒1983) oli Hispaanias Aragónis sündinud revolutsionäär, ateist, filosoof, fetišist, agronoom, poliitik, musta huumori suurmeister, kuid ennekõike siiski äraostmatu filmilavastaja ja suur sürrealist. Buñuelile kuulub vaieldamatult kaks kõige sürrealistlikumat linateost, lühifilm „Andaluusia koer“ (1929) ja „Kuldajastu“ (1930), mis valmisid koostöös ülikoolisõprade Federico García Lorca ja Salvador Dalíga. Ka nemad, üks luuletajana ja teine kunstnikuna, armastasid sürrealismi. Kes pole näinud kahte eelmainitud filmi, neile on raske seletada sürrealismi põhiolemust.

Kuigi Buñuel kuulutas karjääri edenedes ise sürrealismist eemaldumist, ei loobunud mees oma lemmikžanrist iialgi. Kõigis tema järgnevates nii Mehhikos, Prantsusmaal kui ka kodumaal Hispaanias tehtud töödes on suuremal ja vähemal määral buñuelikku sürrealismi, mis on teinud temast ühe olulisema filmirežissööri läbi aegade.

PS! Pärast dokumentaalfilmi tuleb linastumisele lühifilm „Andaluusia koer“ (Prantsusmaa 1929, 16 min).

NB! Viiruse leviku tõttu palume arvestada, et Eesti Vabariigi Valitsuse ja Terviseameti korraldustega seoses tuleb kõigil auditooriumi külastajatel (alates 12. eluaastast) esitada saabudes dokument enda nakkusohutuse tõendamiseks koos isikut tõendava dokumendiga.
Loe täpsemalt kehtivatest külastustingimustest.

Liitu uudiskirjaga