fbpx

Otsing

Kumu Dokumentaal: Bastille ehitamine 20.09.2023 | 18.00

Kumu kunstimuuseum
Kumu Dokumentaal. Bastille ehitamine
Arhiiv_Kumu Dokk
Film

Kumu Dokumentaal: Bastille ehitamine

Asukoht: Kumu auditoorium

Rež Leif Kaldor
Kanada 2021, 76 min
Inglise ja prantsuse keeles, ingliskeelsete subtiitritega
Filmi juhatab sisse arhitekt Margit Mutso

1982. aastal otsustas vastvalitud Prantsusmaa president Francois Mitterrand, et revolutsiooni sümboli Bastille asukohale tuleks ehitada ülimoodne ooperimaja, millega saaks tähistada Suure Prantsuse revolutsiooni kahesajandat aastapäeva. Kuulutatakse välja pimekonkurss kurikuulsa Bastille vangla alale ooperiteatri ehitamiseks. Žürii otsus langeb tööle, mille loojaks usutakse olevat Ameerika kuulus arhitekt Richard Meier. Ümbrike avamisel selgub aga, et võitjaks on osutunud hoopiski kanadalane Carlos Ott. Keegi polnud temast kuulnud ja ta polnud kunagi midagi ehitanud. Kas nad valisid vale mehe?

Carlos lendab aegunud passiga Pariisi ja ta paigutatakse lennujaama arestikambrisse viivitamatuks väljasaatmiseks. Tekib ametlik paanika ja asi läheb aina hullemaks, kuid nagu Prantsusmaa poliitikagi – miski pole nii, nagu paistab.

Kui Jacques Chirac, kes on François Mitterandi vastaspoolel, valitakse peaministriks, teeb ta hoogsaid jõupingutusi ooperimaja ehitamise seiskamiseks. Carlos Ottile teatatakse töö peatamisest ning objektilt võetakse ära finantseerimine. Näis, et kogu ohverdus on olnud asjata, kuid ometi särab ooperiteater praegu nii, nagu takistusi poleks olnudki.

Bastille ooperiteatri ehitamine on koomiline, dramaatiline ja segane lugu meie aja suurimast identiteedis eksimise ja võimaluse ärakasutamise juhtumist.

 

Kumu Dokumentaal Liitu uudiskirjaga