Katja Novitskova „Maa potentsiaal“ Kumu sisehoovis
Maikuust kuni septembri lõpuni on Kumu sisehoovis eksponeeritud Katja Novitskova (s 1984) väljapanek „Maa potentsiaal“, mis uurib teaduse, tehnoloogia, ilukirjanduse ja meie kuvandipõhise kultuuri seoseid. Teosed loodi algselt New Yorgi Public Art Fund’i poolt ja seda eksponeeriti 2017 New York City Halli pargis. Emma Enderby kureeritud väljapanekul oli toona üleval 7 skulptuuri. Hiljem toodi neli skulptuuri Eestisse, Kai kunstikeskuse ette Noblessneris – needsamad skulptuurid on nüüd jõudnud ka Kumu sisehoovi.
Neljal suurel alumiiniumskulptuuril on digitrükid kujutistest planeedil Maa, taevaobjektidest ja suurendatud, näiliselt võõrastest, ent siiski maistest organismidest. Need silmatorkavad online’ist hangitud pildid loodi algselt uudse pilditehnika abil: mikroskoobiga, mis suudab organismi 10 000 korda suurendada, ning Maa orbiidil tiirutava satelliitkaameraga. Skulptuurid uurivad seega paljale silmale nähtamatuid maailmu, kasutades selleks fotograafiat, mõõtkava ja kõrvutamist, et muuta enda ümbrus ulmeliseks maastikuks.
Kunstnik on kombineerinud omavahel pilte, mis ulatuks meie planeedilt Veenuseni ja tavalise vihmaussist hüdrani – seda kõike eesmärgiga seada kahtluse alla reaalsuse ja väljamõeldise dihhotoomia. Kuigi organismid ja kehad ilmnevad väljapanekus teispoolsete ja futuristlikena, on neil teadusringkondades märkimisväärne uurimisväärtus, kuna neis on potentsiaali edendada meie arusaama planeedil elavaist liikidest ja seeläbi mõista paremini ka maailma tervikuna. Näiteks uuritakse tillukest mageveehüdrat tema taastumisvõime pärest, samal ajal kui pilvitu Maa manipuleeritud kujutist kasutatakse linnade kasvu jälgimiseks kogu maailmas.
Novitskova kutsub nii teadusliku kui poeetilise pilgu abil publikut mõtisklema, kuidas Maa potentsiaali näha ja mõista.
Katja Novitskova (1984) on rahvusvaheliselt üks hetkel enim pildis olevatest Eestist pärit kunstnikest. Ta on õppinud semiootikat Tartu Ülikoolis, uusmeediat Lübecki Ülikoolis ja graafilist disaini Sandbergi Instituudis Amsterdamis. 2013–2015 osales Novitskova residentuuris Rijksakademies Amsterdamis. Novitskova personaalnäitusi on toimunud mitmetes rahvusvahelistes lokatsioonides: Shanghais, New Yorgis, Hamburgis, Berliinis ning Seigenis. Ta olnud kaastegev rahvusvahelistel suurnäitustel, näiteks New Yorgi Moodsa Kunsti Muuseumis (MoMA-s) (2015), Berliini (2016) ja Lyoni biennaalidel (2015) ning esindanud Eestit Veneetsia biennaalil (2017). Aastal 2018 toimus Kumu kunstimuuseumis suur kunstniku isikunäitus “Katja Novitskova. Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste”.
Projekti töörühm: Aleksandra Volkova, Brigita Reinert, Kaarel Eelma, Mari Kangur
Projekti „Maa potentsiaal“ on toetanud Public Art Fund, Outset Estonia, Andrea Krantz & Harvey Sawikin, Mondriaan Fund (visuaalkunsti ja kultuuripärandiga tegelev riiklik kultuurirahastusorganisatsioon), Hollandi peakonsulaat New Yorgis, Christen & Derek Wilson, Eesti Kultuuriministeerium ja Eesti Peakonsulaat New Yorgis.
Skulptuuride toomist Eestisse ja nüüd Kumu kunstimuuseumisse on toetanud Temnikova & Kasela galerii ning BLRT Grupp.