Tagasi kalendrisse

Eesti Kunstimuuseum 100. Eneseloomine. Emantsipeeruv naine Eesti ja Soome kunstis

Eesti Kunstimuuseum 100. Eneseloomine. Emantsipeeruv naine Eesti ja Soome kunstis

Aeg: 06.12.19–26.04.20  10:00–18:00
Asukoht: Kumu näitusesaalid

Eesti Kunstimuuseumi 100. tegevusaastal on Kumu võtnud fookusesse naiskunstnikud. Näitus „Eneseloomine“ keskendub 19. sajandil naiste eneseteadvuses ja ühiskondlikus positsioonis alguse saanud muutustele, mis kajastuvad nii naiskunstnike tegevuses kui ka naise kujutamise viisides. Teiste hulgas on eksponeeritud Julie Hagen Schwarzi, Sally von Kügelgeni, Karin Lutsu, Natalie Mei, Lydia Mei, Aino Bachi, Olga Terri, Maria Wiiki, Helene Schjerfbecki, Sigrid Schaumani, Elga Sesemanni, Ellen Thesleffi, Tove Janssoni ja Tuulikki Pietilä teosed. Tegemist on seni suurima Eesti naiskunstnike loomingut tutvustava väljapanekuga, mis toob päevavalgele palju vähetuntud materjali ja asetab selle dialoogi Soome naiskunstnike teostega. Näitus on sündinud koostöös Ateneumi kunstimuuseumiga.

Alates 20. sajandi II poolest on kogu maailmas pööratud naiskunstnike loomingule järjest rohkem tähelepanu. Mitmetel ajaloolistel ja ühiskondlikel põhjustel peeti varem naiskunstnike loomingut sageli kõrvaliseks ning seetõttu on nende teoseid võrreldes meeste omadega tunduvalt vähem nii kunstikogudes kui ka näitustel. Ometi kinnitavad paljude naiskunstnike elukäigud ja loometeed, et naised ei ole tingimata olnud ühiskondlike olude passiivsed ohvrid, vaid loonud võimalusi enesearendamiseks ja kunsti kaudu oma maailma kogemise viiside väljendamiseks. Erinevate teemade ja ajastute kaudu annab Kumu näitus ülevaate naiskunstnike tegevusaladest ning nende enesetunnetuse ja elukeskkonna muutumisest alates 19. sajandi keskpaigast kuni 1950. aastateni.

05.–06. märtsil 2020 toimub Kumu auditooriumis näitusega seotud konverents „Naiskunstnikud Balti- ja Põhjamaade muuseumides“.

Kuraatorid: Tiina Abel, Anu Allas
Konsultant: Anu Utriainen (Ateneumi kunstimuuseum)
Koordinaatorid: Karin Pastak, Katja Ikäläinen, Minna Erwe
Näituse kujundus: Arhitektuuribüroo b210
Näituse graafiline disain: Aadam Kaarma
Raamatu graafiline disain: Tuuli Aule

Täname: Tartu Kunstimuuseum, Tartu Linnamuuseum, Eesti Rahva Muuseum, Tartu Ülikooli muuseum, Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, Tallinna Linnamuuseum, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Viljandi Muuseum, Pärnu Muuseum, Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid, Virumaa Muuseumid, Hiiumaa Muuseumid, galerii Rios, Rundāle Lossimuuseum

Näitust toetavad: Eesti Kultuurkapital, Cobalt, Kaubamaja, Tallink, Nordic Hotel Forum, Hotel Palace, Akzo Nobel Baltics, Data Print

Lydia Mei. Naine sigaretiga. 1920. aastad. Eesti Kunstimuuseum