fbpx

Otsing

Avaldatud 10.05.2024 | 16.02

President Alar Karis külastas Itaalia transavangardi ja Eesti külma ekspressionismi näitust

""
Eesti Kunstimuuseumi direktor Sirje Helme tutvustamas president Alar Karisele näitust. Foto: Karel Zova

Reedel, 10. mail külastas Kumu kunstimuuseumi Eesti president Alar Karis. Vabariigi president tutvus Kumu kunstimuuseumi suure saali näitusega „Nende meeltes on lõputu universum. Itaalia transavangard ja Eesti külm ekspressionism“, mille keskmes on 1980. aastate teise poole Itaalia ja Eesti kunstnike teoste põnevad dialoogid.

Alar Karisele jättis näitus suurepärase mulje. „Kunsti tähtsaimaks omaduseks on tema täielik kasutus. Nende sõnadega algas rühm T näituse manifest aastast 1987. Autorid Urmas Muru ja Raoul Kurvitz. Külastasin transavangardi näitust Kumus, kus on koos Itaalia transavangard ja Eesti külm ekspressionism – viis Itaalia ja kaks Eesti kunstnikku.,“ kirjutas president oma Facebooki leheküljel.

Näitus toob Itaalia erakogudest ja muuseumidest Eesti publiku ette esindusliku ülevaate 1970. aastate lõpus Itaalias moodustunud transavangardi rühmituse loomingust, mis on asetatud kõrvuti 1980. aastate teises pooles Eesti kunstivälja uuendanud Raoul Kurvitza (1961) ja Urmas Muru (1961) teostega. Kuigi sündinud teisel pool raudset eesriiet, on Kurvitza ja Muru külm ekspressionism – kunstnike endi antud nimetus – justkui Itaalia transavangardi põhjamaine peegeldus.

Pühapäeval, 12. mail toimub Kumu kunstimuuseumis näituse “Nende meeltes on lõputu universum. Itaalia transavangard ja Eesti külm ekspressionism” finissage. Kell 13 toimub näitusel Raoul Kurvitza ja Urmas Muru ekskursioon. Kell 14 viib samas kuraatorituuri läbi Sirje Helme. Lõpuürituse raames leiab kell 16 aset ka vestlus “Arengud Eesti maalikunstis 1980. aastatel”. Vestlusel osalevad maalikunstnikud Tiina Tammetalu, Jaan Elken, Urmas Muru ja Raoul Kurvitz. Vestlust modereerib kunstiteadlane Liisa Kaljula.

Näitus  “Nende meeltes on lõputu universum. Itaalia transavangard ja Eesti külm ekspressionism” on Kumu kunstimuuseumis avatud 19. maini 2024.