fbpx

Otsing

Avaldatud 25.09.2023 | 13.55

Leis, Tabaka ja Rožanskaitė loovad Kumus viljakaid dialooge

Kollaaž teostest: Malle Leis. Naine läheb ära. 1970. Eesti Kunstimuuseum; Marija Teresė Rožanskaitė. Röntgeniteraapia. 1977. Leedu Rahvuslik Kunstimuuseum; Maija Tabaka. Skulptorite Valda Blunava ja Arta Dumpe kaksikportree. 1971. Läti Rahvuslik Kunstimuuseum

29. septembrist Kumu kunstimuuseumis avanev näitus „Raamist lahti. Leis, Tabaka, Rožanskaitė“ toob kokku kolme mõjuka Balti naiskunstniku, Malle Leisi (1940–2017), Maija Tabaka (1939) ja Marija Teresė Rožanskaitė (1933–2007) 1970.–1980. aastate loomingu.

Leis, Tabaka ja Rožanskaitė olid nõukogudeaegses Eestis, Lätis ja Leedus erandlikud kunstnikud, kes eemaldusid tollase kunstimaailma reeglitest. Nende loomingut iseloomustavad nii tavapärasest erinev eneseesitlus kui ka oma keskkonna ja kunstnikuks olemise originaalsed peegeldused. Nad tegutsesid samal ajal ja nende teosed loovad viljaka dialoogi, olemata siiski ülemäära sarnased. Omal ajal nad teadaolevalt kokku ei puutunud ning kohtuvad oma teoste kaudu sel näitusel esmakordselt.

„Leisi varased poolabstraktsed kujundid esitavad väljakutse optilisele tajule, samas kui kompositsioonid taimedest ja inimestest kosmilises ruumis õõnestavad eluvormide hierarhiaid. Tabaka on tuntud suurte ekspressiivsete maalidega, mis on sageli inspireeritud filmilikust kujutusviisist. Rožanskaitė astub raamidest välja nii otseses kui ka metafoorses tähenduses, avades oma assamblaažide sisemise ruumi. Teatud viisil on Malle Leis see, kes kõiki kolme koos hoiab: tema varane looming on lähedane Rožanskaitėle, hilisemad maalid Tabakale,” räägib kuraator Anu Allas.

„Pealkiri „Raamist lahti“ osutab piiridele, mida kõik kolm kunstnikku oma teostes ületasid, aga ka uuele tõlgendushorisondile, mille nad üksteisele loovad. Lisaks võib kõigi kunstnike loomingus leida terve hulga pildilt välja astuvaid või vaatajale selga pööravaid (nais)peategelasi, kes loovad lahkumise ja uuele territooriumile liikumise visuaalseid metafoore. Teisalt mängivad kunstnikud sageli mitmest raamist koosneva struktuuriga, mis kõigutab arusaama stabiilsest ja ühemõttelisest reaalsusest,“ lisab kuraator Laima Kreivytė.

Näitus on osa Kumu kunstimuuseumi algatatud Balti kunstiajaloo uurimissuunast, mille eesmärk on avardada Eesti, Läti ja Leedu rahvuslike kunstiajalugude piire ning luua nende vahel dialoogi. Samuti jätkab näitus Kumu kunstimuuseumi programmi, mis keskendub kõigist ajaloolistest perioodidest pärit naiskunstnike esiletoomisele. Sellesse programmi kuulub ka Kumu kunstimuuseumis veel 5. novembrini avatud näitus „Läbi su silmaterade musta kuru“, mis vaatleb sama perioodi Eesti naisgraafikute loomingut.

Näitusega kaasnevad publiku- ja haridusprogrammid. Laupäeval, 30. septembril kell 15 toimub näitusel kuraatoriekskursioon koos Anu Allasega.

Rohkem kui 120 teosega näitus „Raamist lahti. Leis, Tabaka, Rožanskaitė“ on Kumu 3. korrusel avatud kuni 25. veebruarini 2024. Edasi liigub näitus Vytautas Kasiulise kunstimuuseumisse Vilniuses.

Kuraatorid: Anu Allas, Laima Kreivytė
Näituse kujundus: Anna Škodenko
Graafiline disain: Tuuli Aule
Koordinaatorid: Tiiu Saadoja, Anastassia Langinen

Teosed kogudest: Eesti Kunstimuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Eesti Ajaloomuuseum, Tartu Ülikooli kunstimuuseum, Narva Muuseum, Viinistu Kunstimuuseum, Läti Rahvuslik Kunstimuuseum, Läti Kunstnike Liit, Zuzeum, Läti Kunstiakadeemia, Leedu Rahvuslik Kunstimuuseum, MO Muuseum, Lewbeni Kunstifond, Tartle’i Kunstikeskus, erakogud

Toetaja: Eesti Kultuurkapital