fbpx

Otsing

Avaldatud 23.02.2024 | 11.02

Leedut Veneetsia biennaalil esindav Pakui Hardware arutleb Kumus Rožanskaitė fenomeni üle

""
Pakui Hardware (Neringa Černiauskaitė ja Ugnius Gelguda) on 2014. aastal asutatud kunstnikeduo. Foto: Arūnas Baltėnas

Pühapäeval, 25. veebruaril Kumu kunstimuuseumis toimuva näituse „Raamist lahti. Leis, Tabaka, Rožanskaitė“ finissage´i raames toimub kunstnikuvestlus Leedut 60. Veneetsia biennaalil esindava kunstnikeduo Pakui Hardware’i ja kuraatori Laima Kreivytėga.

Vestlusel arutavad kunstnikud Neringa Černiauskaitė ja Ugnius Gelguda oma loomingulist suhet näitusel „Raamist lahti“ eksponeeritud kunstniku Marija Teresė Rožanskaitėga (1933‒2007), tutvustavad Pakui Hardware’i 60. Veneetsia biennaali Leedu paviljoni teost ning avavad Rožanskaitė tähtsust nende kunstipraktikas ja Leedu kunstiajaloolises kontekstis laiemalt. Vestlus toimub inglise keeles.

Pakui Hardware’i projekt „Inflammation“, mis esindab Leedut 60. Veneetsia biennaalil, toob kokku kahte põlvkonda kuuluvate kunstnike erinevad kogemused ja uurib (post)inimkehade põletikku tänapäeva majanduslikes ja sotsiaalsetes tingimustes. Marija Teresė Rožanskaitė maale ja Pakui Hardware’i skulptuuriinstallatsiooni ühendavad meditsiini ja haiglate, aga ka looduslike, kosmiliste ja tööstusmaastike teemad.

Näituse „Raamist lahti. Leis, Tabaka, Rožanskaitė“ finissage´i raames toimub lisaks kell 13 ingliskeelne ekskursioon kuraatorite Anu Allase ja Laima Kreivytėga. Kell 15 linastub aga Kumus Läti kunstniku Ieva Epnere lühifilm „Paradiisilind“. Film valmis 2023. aastal Berliini Neuer Berliner Kunstverein näituse jaoks. Film kõneleb DAADi stipendiaatidest 1970.‒1980. aastate Lääne-Berliinis ning kannab lisaks arhiivmaterjalidele ette katkendeid vestlusest näitusel „Raamist lahti“ eksponeeritud kunstniku Maija Tabakaga. Linastusele järgneval vestlusel arutatakse Ieva Epnere suhet Maija Tabakaga ning Tabaka rolli Läti kunstiajaloos. Ieva Epnere ja Anu Allase vestlus toimub inglise keeles.

Malle Leisi (1940–2017), Maija Tabaka (1939) ja Marija Teresė Rožanskaitė (1933–2007) 1970.–1980. aastate loomingule keskenduv näitus „Raamist lahti“ rändab edasi Leetu. 4. aprillist 9. septembrini saab näitust vaadata Vilniuses Vytautas Kasiulise kunstimuuseumis.