fbpx

Otsing

Avaldatud 10.10.2023 | 10.10

Kumus näeb Jaan Toomiku „Juga“ dialoogis baltisaksa romantikutega

""
Jaan Toomik. Juga. 2005. Stoppkaader videost. Kunstniku loal

12. oktoobrist avaneval Kumu kunstimuuseumi kolmanda korruse projektiruumi näitusel „Maastiku avamine. Jaan Toomik“ kohtuvad Toomiku videoteos „Juga“ (2005) ja 19. sajandi baltisaksa romantilised maastikumaalid.

Sekkumise keskmes on Jaan Toomiku videoteos „Juga“ (2005). Teos on kunstniku reaktsioon 2004. aastal toimunud laastavale looduskatastroofile, kui Sumatra saare lähedal toimunud maavärin vallandas India ookeanis ohvriterohke tsunami. Selle kõrval eksponeeritakse näiteid 19. sajandi baltisaksa romantilisest maastikumaalist Eesti Kunstimuuseumi kogudest.

„19. sajandi romantikute jaoks oli üks suurimaid avastusi inimese siseelu, tema alateadlike mõtete ja ihade teadvustamine. Toomiku teos pakub ajaloolisele maastikumaalile kaasaegset paralleeli sarnase subjektiivse tundemaailma, eksistentsiaalse ängi ja loodusesse põgenemise teema kaudu,“ ütles näituse kuraator Eha Komissarov.

Näitusele on kaasatud ka Toomiku 1996. aastal ETV-le antud intervjuud, milles ta analüüsib oma kujunemist ja tutvustab oma varase loomingu tagamaid.

2021. aastal oli Jaan Toomiku „Juga“ eksponeeritud Saksa romantikute suurnäitusel „Vabaduse ulmad“ (Träume von Freiheit / Dreams of Freedom) Albertinumi muuseumis Dresdenis ja Tretjakovi galeriis Moskvas. Ka seal pakkus see kaasaegset paralleeli 19. sajandi maastikumaalile.

Näitus on osa Kumu kunstimuuseumi 3. korruse püsinäitusest „Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945“.

12. oktoobril kell 18 viib Jaan Toomik Kumu kunstimuuseumis läbi näituse lühitutvustuse. Osalemine muuseumipiletiga.