fbpx

Otsing

Iseseisvalt avastamiseks

Iseseisvalt avastamiseks. Meie näitustega saavad lapsed ja pered suhestuda ka iseseisvalt. Selles rubriigis oleme toonud välja mõned nipid, kuidas perekülastust muuseumisse põnevamaks muuta ning anname mõned soovitused, milliseid vahvaid kunstiraamatuid ja töölehti puhkehetkel kätte võtta.

Loovtöö „Perspektiiv ja peegeldus“

Kumu hariduskeskuse haridustöö kuraator Ilona näitab koos poja Henriga perspektiiviõpetuse ja peegeldamise võtteid ja valmib äge kunstiteos.
Loovtöö on inspireeritud Vello Vinna loomingust ja kunstniku näitusest „Vello Vinn. Vastupeegeldused“.

Video: loovtöö

Tasapisi tegevuskaardid

Mängulised tegevuskaardid Kumu külastamiseks koos väikelapsega

„Tasapisi” tegevuskaardid annavad juhiseid, kuidas koos lapsega erinevaid teoseid vaadata ja mänguliselt kunstimuuseumis aega veeta. Tegevuskaardid on mõeldud kasutamiseks eeskätt 1–3-aastaste lastega.
Kõik lapsed on erinevad ning lapsevanem saab kohandada tegevuskaardi mängud ja vestlused just oma lapsele sobivaks. Kordamine on tarkuse ema ja eriti kehtib see väikelaste puhul – iga külastusega saab pilte järjest detailsemalt uurida ja rohkem tegevusi läbida.

Väikelapsed on väga liikuvad ning seega tuleb pakkuda piisavalt vaheldust tegevustes, suunata osavalt tema liikumist ning teoste vaatamisega mitte üle pingutada. Näitusesaalides kehtivad küll teatud reeglid, aga ei tasu unustada, et lisaks näitustele on Kumus avar aatrium, palju treppe ja kaldteid ning suur õueala!

Lapsevanemale on Kumu külastamine hea võimalus saada igapäevasest rutiinist välja, veeta kvaliteetaega lapsega kahekesi või kogu perega.
Kaarte saab laenutada Kumu infolauast.

Tegevuskaartide komplektis:

  • nõuanded lapsevanemale,
  • juhistega Kumu majaplaan,
  • tegevuskaardid:
  • Kumu aatrium (koos rooliga),
  • Kumu sisehoov,
  • teoste kaardid.

Tutvu näidiskaardiga „Mere ääres”, mis seob Kumu püsiekspositsioonis väljas olevad kunstnik Peeter Mudisti teosed lastele tuttavate tegevustega.

Muuseum on tavapärasest erinev keskkond, mis pakub väikesele külastajale uusi kogemusi ning on heaks toeks mitmekülgsele arengule.
Iga kuu teisel kolmapäeval toimuvad Kumu kunstimuuseumis ka „Tasapisi” väikelastehommikud. Koos lapsevanema või saatjaga on nad oodatud tutvuma kunstiga läbi lugude jutustamise, mängu, muusika, liikumise ja teiste toredate loovtegevuste. Iga kohtumine tiirleb ümber uue huvitava teema, mida avavad mänguliselt Kumu hariduskeskuse töötajad.

Tasapisi väikelastehommikud

Kumu sisehoovi kaart

Tule ja tee Kumu sisehooviga lähemat tutvust spetsiaalse kaardi abil, mis sobib imehästi nii aarete jahi korraldamiseks kui ka orienteerumisoskuste lihvimiseks. Teist sellist arhitektuurset keskkonda Tallinnas nii kergelt ei leia – stiililt nurgeline, aga kujult ümmargune.

Kolmes keeles saadaval olev sisehoovi kaart juhatab suvisel hooajal külastajaid hoovi peidetud kunstiaareteni ja kõneleb keskkonnast, kus Kumu asub.
Sisehoovi kaardid on kohapeal saadaval eesti, inglise ja vene keeles.

PDF Sisehoovi kaart

Tegevusleht peredele

Kumu püsiekspositsioon „Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945“ pakub rohkelt avastamisrõõmu tervele perele. Lastega peredele on näitusega tutvumisel abiks vastvalminud tegevusleht, millel ülesandeid nii individuaalselt mõtisklemiseks kui ka kogu perega ühiselt toimetamiseks.

Ülesanded suunavad kunsti tähelepanelikumalt vaatama ja aitavad luua seoseid iseenda ja eluga, julgustavad kujutlema ja fantaasiat kasutama ning erinevate teemade üle kogu perega arutlema. Tegevuslehel on ülesandeid ka kirjutamiseks ja värvimiseks ning nõnda muutub iga tegevusleht külastuse käigus ainulaadseks. Tegevusleht annab suunised seitsme erineva teose uurimiseks, kuid töölehel olevaid mänge ja harjutusi võib julgelt ka teiste teoste avastamisel kasutada. Tegevuslehe saate küsida muuseumi kassast või kodus välja printida.

PDF Tegevusleht

Seiklused ja sekeldused kunstiga

Tegevusraamat lastele

Virgutav kunstivihik lastele sündis Eesti Kunstimuuseumi sajandaks sünnipäevaks. Sellest leiab ülesandeid, nuputamist, seiklusi ning sekeldusi paljude rohkem ja vähem tuntud kunstiteostega, sealhulgas Kumu kunstimuuseumi püsiekspositsioonis asuvate töödega. Kunstivihik on heaks seltsiliseks mõnusal pärastlõunal, pikal teekonnal või vihmasel õhtul, aga kindlasti tasub tulla teoseid ka muuseumisse oma silmaga kaema.

Vihiku saab soetada Eesti Kunstimuuseumi e-poest.

Mina, Milda ja meister Michel

Juturaamat nuputamisülesannetega
Lasteraamat kaasnes Kumu kunstimuuseumi näitusega „Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades”

Anti Saare kirjutatud ja Urmas Viigi illustreeritud raamat viib lapsed seiklema nii tänasesse päeva kui ka 500 aasta tagusesse aega, mil Michel Sittow elas, maalis ja mööda Euroopa kuningakodasid ringi rändas. Põneva loo ja mänguliste piltide abil tutvustatakse raamatus ka maalikunstis kasutusel olnud võtteid, vararenessansi ajastu eluolu ja kunstikus olemist kui ka laiemalt kunsti loomise ja uurimisega seotud teemasid. Juttu tuleb ka ühest Eesti Kunstimuuseumi filiaalist, Niguliste muuseumist.

Raamatu saab soetada Eesti Kunstimuuseumi e-poest.