fbpx

Otsing

Avaldatud 25.03.2021 | 14.36

Eesti Kunstimuuseumi kollektsioon täienes Ado Vabbe teostega

Ado Vabbe. Abstraktsioon. 1916. Eesti Kunstimuuseum

Eesti Kunstimuuseumi kollektsioon täienes hiljuti kahe Ado Vabbe teosega, mis mängivad olulist rolli modernismi kujunemisel Eesti kunstimaastikul. Kogusse lisandunud teosed “Abstraktsioon” (1916) ja “Naine ja mees (Kompositsioon kahe figuuriga)” (1924) olid üleval ka hiljutisel Ado Vabbe loomingu näitusel Kumu kunstimuuseumis.

“Abstraktsioon” on üks väheseid säilinud Ado Vabbe maale aastast 1916. Tegemist on ühe varajaseima näitega kunstniku abstraktsest loomingust, mille käsitluslaadi iseloomustab ekspressionismi ja kubismi elementide põimumine ning Kandinsky-pärase erksa värvitunde tekitamine akvarelli- ja tušitehnika ühendamise kaudu.

Akvarell “Naine ja mees” valmis aga kunstniku enesetäienduse reisi ajal Pariisis, kus oli parasjagu jõudu kogumas art déco’lik vaimsus. Antud võtmes jäädvustas Ado Vabbe ka oma vahetuid muljeid pidevalt muutuvast ja elegantsest metropolist. Sellesse perioodi kuuluvad ka teised tuntud Vabbe tööd nagu “Seine jõgi” ja “Tänavastseen, Pariis”.

Vabbet tuntakse ennekõike tema nooruspõlve avangardse loomingu kaudu, mis oli pidevas muutumises ja mille tõstsid 1920. aastatel Eesti alles kujunemisjärgus kunstimaailma tippu kirjandusrühmituse Siuru liikmed, kellest paljude raamatuid ta ka illustreeris. 1914. aastal esmakordselt näitusel üles astunud noore kunstniku elu kulges tõusujoones. Tal oli võimalus õppida kunsti Münchenis ja täiendada oma kunstialaseid teadmisi elamusrohkel Itaalia reisil. Esimese maailmasõja ajal elas ta Venemaa kunstikeskustes Moskvas ja Peterburis, tõestas end viljaka illustraatorina ning osales 1918. aastal Pallase kunstiühingu asutamisel. Vabbe teadmised Euroopa uuematest kunstivooludest ei põhinenud seega vaid loetud kirjandusel – ta kasvas kunstnikuks pulbitseva kunstielu keskel. Pärast Eesti Vabariigi sündi sidus Vabbe ennast Pallase kunstikooliga, olles selle legendaarne õppejõud kuni kooli sugemiseni Nõukogude ajal. Tema käe all õppisid mitmed hilisemad Eesti kunsti suurkujud: Karin Luts, Karl Pärsimägi, Elmar Kits, Endel Kõks jpt. Kunstilukku ongi Vabbe läinud kui üks modernistliku kunsti juhtfiguure ja maaletoojaid Eestis.

Kunstiteadlase Tiiu Talvistu kirjutatud Ado Vabbe elu ja loomingut tutvustavat raamatut saab soetada muuseumi e-poest.