fbpx

Otsing

Videolinastus ja vestlusõhtu kunstnik Deimantas Narkevičiusega 16.03.2023 | 18.00

Kumu kunstimuuseum
Loeng või vestlus
Teemaüritus

Videolinastus ja vestlusõhtu kunstnik Deimantas Narkevičiusega

Vestlusõhtu rahvusvaheliselt tunnustatud leedu kunstniku Deimantas Narkevičiusega. Vestlust juhib kaasaegse kunsti koguja ja kuraator Māris Vītols Lätist. Üritus kuulub näituse „Mälu arheoloogid. Kunstikogu Vitols Contemporary“ publikuprogrammi.

Toimumiskoht: Kumu auditoorium

Vestlusõhtul linastuvad ka Narkevičiuse videoteosed, mis on mänginud kunstniku kujunemisteel tähtsat rolli ja pälvinud rahvusvahelisel nüüdisaegse kunsti areenil ohtralt tunnustust. Vestluse käigus arutletakse Narkevičiuse loomingu allikate üle: räägitakse mälestustest kui subjektiivsest ajaloost, äsjamöödunu rekonstrueerimisest tulevikustsenaariumide mudelina ja Ida-Euroopa identiteedi olulisusest.

1964. aastal Leedus Utenas sündinud Deimantas Narkevičius on üks silmapaistvamaid moodsa kunsti esindajaid Baltimaades. Oma kunstnikuteed alustas ta pärast Vilniuse kunstiakadeemia skulptuuriosakonna lõpetamist 1990. aastate alguses. Rahvusvahelise tunnustuse pälvis ta töödega, milles uuris narratiivseid strateegiaid filmi- ja videokunstis. Alates 1994. aastast on Narkevičius aktiivselt kaasa löönud rühmanäitustel ja korraldanud ka üle 70 isikunäituse mitmel pool maailmas. Ta on korduvalt osalenud Veneetsia biennaalil ning tema töid on esitletud São Paulo, Istanbuli ja Gwangju biennaalidel, näitustel „Manifesta 2“ ja „Manifesta 10“ ning rahvusvahelistel filmifestivalidel. Kunstniku teoseid võib leida sellistest olulistest moodsa kunsti muuseumikogudest nagu Tate Modern Londonis, MoMA New Yorgis, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía Madridis, Pariisi moodsa kunsti muuseum ja Louisiana moodsa kunsti muuseum Humlebækis Taanis.

Māris Vītols on ettevõtja, nüüdisaegse kunsti kollektsionäär ja kuraator. 2015. aastast juhatab ta Läti kultuuriprojektide ühendust ning on töötanud kuraatori ja projektijuhina mitme rahvusvahelise kunstiprojekti juures. Koos abikaasa Irina Vītolaga on ta 2000. aastate algusest saadik koostanud isiklikku moodsa kunsti kogu. Vitols Contemporary kunstikogu fookuses on Ida- ja Kesk-Euroopa kunstnike teosed, mis on loodud alates Berliini müüri langemisest ehk 1989. aastast kuni praeguseni ning esindavad kujutava kunsti eri väljendusvahendeid, kätkedes piirkonna ühiskondlikke ja poliitilisi muutusi ning kultuurilist mitmekesisust.
„Mälu arheoloogid“ on esimene näitus, kus heidetakse süviti pilk Vitols Contemporary kunstikogusse, mida võib õigustatult pidada Baltimaade üheks kõige põnevamaks Kesk- ja Ida-Euroopa moodsa kunsti kollektsiooniks. Kogusse kuulub tuhatkond kunstiteost enam kui 150 kunstnikult. Näituse kuraator on Eda Tuulberg.