Talvejazz 2023: „In the Mood for Love“ Marianne Leibur, Markus Eermann & Péter Gyárfás Band
Asukoht: Kumu auditoorium
Sel romantilisel kontserdil saavad sõbrakuu ja naistepäeva valguses kõlama ilusad ja mänglevad jazzstandardid, mille sisu pöörleb selle „kõige tähtsama“ – armastuse ümber. Kuulajatele on nii mõnigi lugu tuttav ning mitmed armastatud jazzpalad kõlavad eestikeelsena. Laval on Sibeliuse Akadeemias õppivad muusikud, nende seas ka Marianne Leibur ja Markus Eermann. Kavasse on valitud lood, mis on erinevaid ansambliliikmeid varasemalt kandnud, kõnetanud või erilisel moel puudutanud. Kontserdi nimi sai inspiratsiooni loost „I’m in the Mood for Love“, mida Doris Day esituses tutvustas Mariannele tema vanaisa Kalju Terasmaa.
Laulja, viiuldaja ja laulukirjutaja Marianne Leiburi esitusi ja häält iseloomustavad soojus, sametpehme tämber ning loomulik ja sundimatu lavaline olek. Tema emakeelne looming on meid puudutanud ja rõõmustanud. Hinnatud muusikut on tunnustatud ka mitmete auhindadega – palaga „Tinasõdur’“ pälvis ta esikoha Uno Naissoo nimelisel loomingu- ka interpretatsioonikonkursil, rahvusvahelisel konkursil Riga Jazz Stage 2019 saavutas Marianne esimese koha ning maineka Läti helilooja maestro Raimonds Paulsi eripreemia ning 2020. aastal tunnustati teda ka Noore Jazzitalendi preemiaga. Sibeliuse Akadeemias alustas Marianne õpinguid eelmisel õppeaastal, lõpetades samal ajal EMTA magistriõppe cum laude.
Noorema põlvkonna flötist ja saksofonist Markus Anthony Eermann on Eesti jazzimaastikul flöödi lipulaev, hoides elus pärandit, millele pani aluse Helmut Aniko. Tänu mitmekülgsusele on Markusel olnud võimalus mängida ning koostööd teha artistide ja koosseisudega nagu Metropol Youth Orchestra, New Wind Jazz Orchestra, Kristjan Randalu, Joel Remmel, UMO jazzorkester ja Riku Niemineni orkester. Täna omandab Markus magistrikraadi Sibeliuse Akadeemia jazzosakonnas. Markus avaldas oma debüütalbumi „Frascati“ eelmisel aastal ning ütleb ise oma kaumängiva kohta järgmist: „Frascatil on eriline koht mu hinges ja selle puhul otsustasin ka enda debüütalbumile vastava nime anda, pühendusega Amsterdamile”.
Kuula muusikat SIIT.
Budapestis ja Grazis klaveriõpingud läbinud Péter ‘Peti’ Gyárfás (Ungari) õpib Sibeliuse Akadeemias jazzi alates 2020. aastast. Pianisti ja heliloojana on ta kaasatud mitmetesse üliõpilaste ja õppejõudude koosseisudesse, on esinenud ka mainekate Soome jazzmuusikutega nagu Joonatan Rautio (saksofon), Ape Anttila (kontrabass) ja Ville Pynssi (trummid). Pianisti esimene album „Reaching North“ ilmus 2022. aastal. Gyárfás on aktiivne ka Ungari jazzimaastikul ning osaleb peretrios koos oma kitarristist isa ja trummarist vennaga.
Kuula muusikat SIIT.
21-aastane Sloveenia jazztrompetist Vid Šketa on mänginud paljudel Euroopa jazzilavadel – Soomes, Saksamaal, Islandil, Sloveenias jne. Ta on esinenud suurte kollektiividega nagu UMO Jazz Orchestra, Sointi Jazz Orchestra, Euroradio Big Band jt ning ka paljude väiksemate kollektiividega, nende seas tuntud jazzmuusikute Chuck Israels, Danny Grissett jt ansamblitega.
Bassist Nathan Francisilt (USA) on ilmunud kaks kriitikute poolt kõrge tunnustuse pälvinud omaloomingulist albumid ja mänginud veel paljudel jazzalbumitel. Bassist jätkab aktiivset kontserttegevust mitmel pool maailmas ning on aktiivne kontsert- ja stuudiomuusik ka Soomes.
Soome turmmar ja helilooja Okko Saastamoinen on oma ansambli OK:KO liider. Grupp pälvis Teosto auhinna ja valiti ka Emma auhindedel (The Finnish Grammys) aasta parimaks albumiks. Trummar mängib paljudes ansamblites, mis viljelevad muusikat indie rockist ekperimentaalse jazzini, olgu siikohal nimatatud neist tuntumad – Arppa, Selma Savolainen Horror Vacui, Sir Garrison ja Ilkka Arola Sound Tagine.
Talvejazzi kontsertidel astuvad Marianne Leiburi ja Markus Eermanniga lavale nende Sibeliuse akadeemia õpingukaaslased Ungarist, Sloveenia, Ameerikast ja Soomest tuues märtsikuusse romantilisi ja soojemaid noote.