fbpx

Otsing

Surnutepäeva altar Kumus 31.10.2024 – 03.11.2024

Kumu kunstimuuseum

Aatrium

Teemaüritus

Surnutepäeva altar Kumus

Kumu tähistab rahvusvahelise suurnäituse “Ajalugu ja müstika. Ladina-Ameerika kunst ja Euroopa” lõpuprogrammi raames Mehhiko surnutepäeva (Día de Muertos). 31. oktoobrist 3. novembrini saab Kumu aatriumis külastada traditsioonilist Mehhiko surnutepäeva altarit, mis valmis koostöös Eestis elavate Mehhiko kunstnike ja Mehhiko Suursaatkonnaga.

Surnutepäeva tähistatakse traditsiooniliselt 1.-2. novembril. Pidustuste keskmes on altarite (ofrendas) püstitamine lahkunud lähedastele, kelle tervitamiseks ja austamiseks asetatakse altarile ohvriande. Igal altarile asetatud esemel on oma tähendus ja kindel roll, et kergendada esivanemate hingede teekonda surnute maailma. Altarid on kuni 7-astmelised: iga aste esindab etappi, mille lahkunu rahus puhkamiseks läbima peab.

Surnutepäeval (Día de Muertos) on oluline koht Mehhiko rikkalikus kultuuriloos. 2003. aastal kuulutas UNESCO surnutepäeva traditsiooni inimkonna vaimseks kultuuripärandiks ja lisas selle 2008. aastal vastavasse nimekirja.

Kumu kunstimuuseumi aatriumis asuv altar on pühendatud kunstnikele Diego Riverale ja Leonora Carringtonile, kelle teoseid Kumus hetkel näha saab. Samuti on altar pühendatud Frida Kahlole, tema silmapaistvale kunstipärandile ning mõjule, mida tema ja Diego Rivera teineteisele avaldasid.

2. novembril toimuva Ladina-Ameerika kunsti näituse lõpuprogrammi raames toimuvad kella 12-17 vahemikus igal täistunnil altari lühitutvustused eesti ja inglise keeles.

Mehhiko surnutepäeva altari väljapanek on osa näituse “Ajalugu ja müstika. Ladina-Ameerika kunst ja Euroopa” lõpuprogrammist. Tegemist on Eesti seni kõige suuremahulisema Ladina-Ameerika kunstipärandit tutvustava näitusega. Võimaluse selleks on loonud koostöö Antwerpenis tegutseva The Phoebus Foundationiga, millele kuulub üks suuremaid Ladina-Ameerika kunsti kollektsioone Euroopas. Näitusele on valitud teosed kahest eri ajastust: 17.–19. sajandi maalid Hispaania koloniaalvõimu aegadest ning 20. sajandi Argentina, Colombia, Kuuba, Mehhiko, Tšiili, Uruguay ja Venezuela modernistlike kunstnike tööd.