Kunstniku ekskursioon näitusel „Härra N-i elu ja surm. Urmas Lüüsi kodanlikud ruumid“
Kumu 3. korruse näitusel „Härra N-i elu ja surm“ juhib ekskursiooni kunstnik Urmas Lüüs. Näitus juhatab külastajaid läbi väljamõeldud tegelase härra N-i majamuuseumi, jutustades Lüüsi uute objektide ning muuseumide varaaitadest ammutatud tööde abiga kodanluse sünnist Eestis. Ekskursioonil tutvustab kunstnik härra N-i tegelaskuju, avades sealjuures näituse tagamaid ja oma tööprotsesse.
Suure varjuna katab härra N-i lugu linlik üksildus. Ülerahvastatud üksindus. Juured maaga said läbi lõigatud, taevane traditsioonidega keskklassi panteon matsirahvast endasarnaseks ei tunnistanud. Jäädi hõljuma kusagile maa ja taeva vahele. Kohatu piiritus, mis õnnistas seninägematute vabadustega, kuid puudus sakste kohandumus
Urmas Lüüs
Galerii
Urmas Lüüs (snd 1987) on õppinud sepakunsti ning loonud suuremõõtmelisi installatsioone ja lavastusi. Tema isikunäitused on sageli olnud jutustava koega, luues ruumilisi keskkondi, kus justkui keegi on elanud, olnud, käinud. Ruumidesse tekivad nihked, katkestused, võimatused, mis loovad poeetilise ja kujundliku tasandi. Kõnealusele näitusele on kaasatud arvukalt objekte ja kunstiteoseid erinevate muuseumide hoidlatest, võltsimaks ajaloolist autentsust ning tekitamaks uusi mõttelabürinte. Lüüsi näitustele on iseloomulik ka teatud õõv: näilise turvatunde all peituvad hoomatav, kuid sõnastamatu oht ning lagunemine. Lüüs ehitab maailmu ja kohe ka lammutab need.
Üritus on osa näituse „Härra N-i elu ja surm. Urmas Lüüsi kodanlikud ruumid“ publikuprogrammist. Näitus on avatud 16. veebruarini 2025.