Kumu Dokumentaal: Hopper. Ameerika armastuslugu
Rež Phil Grabsky
USA 2022, 90 min
Inglise keeles, ingliskeelsete subtiitritega
Filmi juhatab sisse kunstnik Tõnis Saadoja
Edward Hopper (1882‒1967) on üks 20. sajandi kuulsamaid Ameerika maalikunstnikke ja sealse realismi juhtiv esindaja. Ta kunst on mõjutanud paljusid maalijaid, fotograafe, filmitegijaid ja muusikuid, sealhulgas Rothkot, Banksyt, Alfred Hitchcocki, David Lynchi ja isegi Simpsoneid.
Hopperi looming peegeldab tabavalt 1920.–1930. aastate Ameerika ühiskonnas valitsevat linnaüksinduse vaimu ja igavest ootamist. Ta huvitub enam inimtühjast linnaruumist, majadest ja valgusest. Aeg ta töödes on peatunud.
Režissöör Grabsky on kokku pannud äärmiselt põhjaliku ülevaate Hopperi elust ja loomingust, jälgides kronoloogiliselt tema tee kujunemist ning püüdes seeläbi mõista salapärase kunstniku isiksust. Filmis tuuakse esile ja analüüsitakse Hopperi kõige olulisemaid töid, süüvitakse tema ellu ja suhetesse: alates tema esimestest päevadest illustraatorina, tegutsemist fotograafi, graafiku ja akvarellistina kuni maalikunsti juurde jõudmiseni. Hopperi kuulsuse kujunemisel on oluline roll tema abikaasal, kes loobub oma lootustandvast kunstnikukarjäärist, et saada Edwardi mänedžeriks. See toob Hopperile edu. Lisaks on Josephine Edwardi põhiliseks modelliks, kes aitab ka tabavalt pealkirjastada kunstniku töid, nagu näiteks Hopperi tuntuima maali „Nighthawks“ („Öösorr“, 1942), mille nimetus pärineb just temalt.
Lisaks kunstiteadlaste seisukohtadele ja intervjuudele tutvustab Grabsky Hopperi päevikuid, kus kunstnik on külma täpsusega kirjeldanud oma töid.
Režissöör Phil Grabsky on auhinnatud dokumentalist, kelle 25-aastase karjääri suurimaks projektiks on unikaalse dokumentaalsarja „Exhibition on Screen“ („Näitus ekraanil“) loomine, mis toob suuremad kunstinäitused, ja seeläbi ka galeriide ning kunstnike lood, ülemaailmse publikuni.