Kumu 17: Eda Kalmre loeng „Inimliha vorstivabrik. Uurimus Tartu sõjajärgsest kuulujutust“
Eda Kalmre loeng teemal „Inimliha vorstivabrik. Uurimus Tartu sõjajärgsest kuulujutust“ näitusel „Kunst või teadus“
20. sajandi sõdade ajal ja järel liikusid Euroopa linnades mõjukad ja võikad kuulujutud koletislikest inimkeha vastu suunatud kuritegudest. Loengus käsitletakse ajalooliste dokumentide, fotode, suuliste intervjuude jms vahendusel Tartus sõja järel kodunenud kuulujuttu inimliha vorstivabrikust, avades selle jutu mitmeid tähendusruume omast ajast kuni tänapäevani.
Eda Kalmre on vanemteadur Eesti Kirjandusmuuseumis folkloristika osakonnas. Tema uurimisteemadeks on kaasaegne rahvajutt (linnalegendid ja kuulujutud), jutustamine ning selle sotsiaalpoliitilised aspektid. Peale selle on ta kirjutanud artikleid ja monograafiaid laste- ja noortefolkloorist, folkloristika ajaloost ja metodoloogiast ning meediast.
Kunsti ja teaduse dialoog on praegusel tormilisel digiarengu ja tõejärgsuse ajastul oluline teema. Samas on teaduse visuaalne ajalugu suuresti unustatud. Näitus „Kunst või teadus“ võtab vaatluse alla kunsti seosed loodus- ja reaalteadustega 19. sajandil ja 20. sajandi alguses: kunstnike ja teadlaste panuse Eesti, aga ka laiemalt Vene impeeriumi botaanika, zooloogia, meditsiini, kliima, paleontoloogia jms uurimisel ja kujutamisel. Üldisem eesmärk on rõhutada pildi tähtsust teadmiste loomisel, kujundamisel ja kontrollimisel. Näitus on valminud Tartu Ülikooli muuseumi, Eesti Kunstimuuseumi ja Eesti Kunstiakadeemia koostöös. Nüüdisaja kunstnikuna on kaasatud Kristina Norman.
Üritus on osa Kumu 17 programmist.