Koolitus „Kaasaegne kunstielu Eestis“
Lühikursus annab ülevaate, kuidas toimib kaasaegne kunstielu Eestis – millised on tähtsamad organisatsioonid, kes kunstielu mõjutavad, kes on praegusajal olulisemad tegutsevad kunstnikud ning millised põnevad kunstisündmused aset leiavad. Kursusel käsitletakse ka kunstielu kujunemise põhjusi alates taasiseseisvumisest, Eesti kunstielu regionaalses ning laiemas rahvusvahelise kunstielu kontekstis jpm.
Koolitus sobib kollektiivile või seltskonnale, kel on huvi saada süstemaatiline ülevaade ühest Eesti kultuurivaldkonnast ning viia end kurssi sellega, mis on just praegu – kaasajal – toimumas. Koolituselt saab ka soovitusi, kuidas hankida infot ning hoida end jooksvalt kursis kunstielus toimuvaga, küsida kõiki kunsti kohta südamel olevaid küsimusi ning arutada isiklikke kunstikogemusi. Eelneva kokkupuute määr kaasaegse kunstiga ei ole oluline – ülevaade antakse lihtsalt ja selgelt, edasist uudishimu soodustavalt.
Koolitust viivad läbi Kumu hariduskeskuse töötajad, kellel on kõrgharidus kunstiajaloo valdkonnas ja tegutsemiskogemus kunstiväljal.
Käsitletavad teemad:
- Mida saab nimetada kaasaegseks kunstniks? Lühike ekskurss 20. sajandi Lääne kunstiajalukku – millised olid kunstnikud/teosed, mis on andnud teatava komponendi sellele, mida praegu peetakse kaasaegseks kunstiks.
- Suunad kaasaegses kunstis (sotsiaalkriitiline suund, uus maalikunst, installatsioon – arhitektuurne lähenemine – avalik ruum, fotograafia, graafiline disain, tarbekunstid jne). Näited kunstnikest ja nende loomingust.
- Kunstivälja toimimine – kes siin tegutsevad (milliseid ameteid on üldse võimalik kunstiväljal pidada), kuidas kunsti rahastatakse (Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, loovmajandus, nn protsendiseadus, eraraha, kunstiturg, kunstnikud ja töö), üldine diagnostika – kitsaskohad ja õnnestumised. Märksõnadega kunstipildi kujunemine alates 1990. aastatest.
- Kesksed institutsioonid ja platvormid (avalikud ja erakapitalil põhinevad). Mis on iseloomulik nt galeriidele, maakonnakeskustes asuvatele linnagaleriidele, loovmajanduskeskustele jne? Näidetena veel kunstnike residentuurid, kultuuritehased, Tallinna Kunstihoone, Tartu Kunstimuuseum, Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum, Temnikova ja Kasela galerii, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, Kunstnike Liit jt.
- Erinevad ürituste formaadid ning asukohad. Kunstielu koondumine peamiselt Tallinnasse ja Tartusse – kuidas ja mis toimub mujal?
- Kuidas leida igapäevaselt infot jooksva kunstielu kohta? Meililistid, andmebaasid, trükised, väljaanded (sh omaalgatuslik kultuurimeedia).
NB! Teemasid on võimalik ka eelnevalt läbi arutada, kui tellijal on soov, millele võiks konkreetsemalt keskenduda.
Koolitust on võimalik läbi viia ka tellija enda ruumides (vajalik tehnika: projektor ja arvuti) ning samuti Tallinnast väljas – viimasel juhul lisandub sõidukulu (25 €).
Koolitust saab tellida eesti, vene ja inglise keeles.
Koolituse pikkus 1,5 + 1,5 tundi.