Eriprogramm „Kunstnikuga näitusel“: Peeter Laurits
Eriekskursioon kunstnik Peeter Lauritsaga näitusel „Talomuro ilmaruum. Lõuna-Eesti loojad“
Peeter Laurits (1962) on õppinud Tartu Ülikoolis ja Peterburi Riiklikus Ülikoolis, Eesti Humanitaarinstituudis ning New Yorgi Rahvusvahelises fotograafiakeskuses (International Centre of Photography). Ta on rikastanud fotograafia väljendusvahendeid ning avardanud foto rolli Eesti kultuuriruumis. Üheksakümnendatel tegeles ta DeStudio koosseisus meediakriitiliste mängudega, kuid pöördus peagi süvaökoloogiasse, kolis Lõuna-Eestisse Kütioru metsa ning ühendas oma elus ja loomingus neoliitilised ning postindustriaalsed põhimõtted. Praegu on ta loomingu keskmes posthumanistlik eetika.
Näitusel „Talomuro ilmaruum“ uuritakse, kuivõrd on Lõuna-Eestist pärit kunstnike loomingus mänginud rolli kohavaim ehk genius loci; miks sündisid just siin Eesti 20. sajandi alguse radikaalseimad kunstiuuendused; kuidas kujundasid Lõuna-Eesti kuvandit vanavara kogumisretked; millisena on kunstnikud näinud siinset loodust, kultuuri ja inimest ning kuidas Lõuna-Eestist kujunes puhkusekultuuri ja 1930. aastate patriootilise ideoloogia lipulaev. Mastaapselt joonistub välja kunstnike huvi eksootiliseks ja arhailiseks peetud Setomaa ja Petseri vastu. Näituse kuraator on Liis Pählapuu.
Eriprogramm „Kunstnikuga näitusel“ on Kumu kunstimuuseumi ürituste sari, mis käivitus Eesti Kunstimuuseumi 100. sünnipäeva puhul. Valitud vahetuva näitusega astub dialoogi Eesti kaasaegne kunstnik või kunstnike rühmitus, kes viib näitusel läbi temaatilise ekskursiooni, lähtudes enda vaatepunktist ja loomingulistest praktikatest. Nii avaneb publikule ainulaadne võimalus näha Kumus eksponeeritud näitusi uuest ja põnevast, praktiseeriva kunstniku vaatenurgast.
NB! Üritusel saavad osaleda üksnes COVID-19 haiguse läbi põdenud või vaktsineerimiskuuri läbinud inimesed.