fbpx

Otsing

Avaldatud 01.06.2020 | 09.56

Raivo Kelomehe veebiloeng „Pildilised metafoorid ja sotsiaalne ruum Vello Vinna kunstis“

Vello Vinn. Raketid. 1971. Eesti Kunstimuuseum

Neljapäeval, 4. juunil kell 18.00 toimub Kumu kunstimuuseumi Facebooki vahendusel virtuaalne loeng, mis käsitleb Vello Vinna graafika mängulisust, unenäolisust ja metafoorsust. Loengu viib läbi kunstnik ja õppejõud Raivo Kelomees.

Vello Vinn (1939) kasutab oma loomingus sageli kujundeid ja objekte eraldatuna seostest, mis neil on tegelikkuses. Ta paneb nad enesele vastu rääkima, ühendades neid näiliselt sobimatute esemetega. Sel viisil avaldub vabadus, mille kunstnikud on endale võtnud nähtava maailma korrastamises ja taasloomises. See ei puuduta ainult esemeid ja justkui mõttetuid objekte, millega kunstnik mängib, vaid ka nendega seotud sotsiaalseid suhteid. Loengus uuritakse, kuidas metafoorsed ja sürreaalsed kujundikombinatsioonid võivad väljendada sotsiaalset tegelikkust ja kuidas kunstniku loodud uued kujundid suhtuvad unenägudes asetleidvatesse operatsioonidesse.

Raivo Kelomees (1960) on kunstnik, kunstikriitik ja õppejõud. Tal on doktorikraad kunstiteaduses (Eesti Kunstiakadeemia, 2009) ning ta on õppinud psühholoogiat ja kunstiajalugu Tartu Ülikoolis ning disaini Eesti Kunstiakadeemias. Ta on avaldanud artikleid kultuuriväljaannetes ja ajakirjanduses alates 1985. aastast ning on sealhulgas järgmiste raamatute autor: „Sürrealism“ (Kunst, 1993), artiklikogumikud „Ekraan kui membraan“ („Tartu Kõrgema Kunstikooli toimetised“, 2007), „Sotsiaalsed mängud kunstiruumis“ (Eesti Kunstiakadeemia, 2013), doktoritöö „Postmateriaalsus kunstis. Indeterministlik kunstipraktika ja mittemateriaalne kunst“ („Dissertationes Academiae Artium Estoniae“ 3, 2009). Lisaks on Kelomees osalenud arvukatel meediakunstile, digihumanitaariale ning visuaalsele kunstile pühendatud näitustel ja konverentsidel.

Retrospektiivnäitus „Vello Vinn. Vastupeegeldused“ on eesti omanäolisema graafiku seni suurim väljapanek, mis toob graafika, eksliibriste, illustratsioonide ja plakatikujunduste fantaasiarikka kujundimaailma näol esile Vinna loomingu mitmekülgsuse ja terviklikkuse. Vinna visuaalne maailm põhineb graafikatehnika meisterlikul valdamisel, peenel kujutisekäsitlusel ja teravmeelsetel seostel. Näitamaks Vinna loomingu mõju Eesti kunstis ja visuaalkultuuris, on tema tööd asetatud dialoogi nooremate autorite teostega, millest enamik on loodud spetsiaalselt näituse jaoks. Näitusel osalevad lisaks kuus kunstnikku – Kiwa, Mihkel Kleis, Krista Mölder, Brit Pavelson, Lilli-Krõõt Repnau ja Kristina Õllek –, kes suhestuvad Vello Vinna loominguga kaasaegse kunsti meetodite ja meediumide abil.