Kumu näitussaalis näeb kuuel õhtul teatrilavastust õdedest Meidest

Teisipäeval, 22. aprillil esietendub Kumu kunstimuuseumis avatud näituse “Õed Meid. Avangard ja argielu” saalis Anu Lambi ja noorte näitlejate koostöös valminud sõnalis-muusikaline kava “Sõsarkond”, mis avab kolme erakordse kunstniku isiksusi teatri kaudu.
Kristine, Lydia ja Natalie Mei on ainulaadne sõsarkond Eesti kunstiloos. Kolm naist sisenesid kunstiväljale ajal, mil asuti üles ehitama noort Eesti Vabariiki. 20. sajandi heitlikes oludes rajasid nad endale tee siinse modernismi klassikute hulka. Kolme õe mitmekülgne looming on väljas Kumu näitusel “Õed Meid. Avangard ja argielu”.
Peale selle on neilt aga säilinud põnevat dokumentaalset materjali ja kaasteeliste meenutusi. “Sõsarkond” on Kristine, Lydia ja Natalie mälestuste ja muude kirjakatkete põhjal koostatud lavalugu, mis täiendab näitust elava sõnaga ning avab õdesid inimestena. Lavastaja Anu Lambi ning näitlejate Emili Rohumaa (Kristine Mei rollis, Eesti Draamateater), Kristina Preimanni (Natalie Mei rollis, Von Krahli Teater) ja Hele Palumaa (Lydia Mei rollis, Tallinna Linnateater) kokku pandud sõnalis-muusikalises kavas saavad näitlejate vahendusel hääle nii kolm õde kui ka aeg, milles nad elasid.
“Kolme isepärase kunstniku maailma avastades ja sõsarkonnaga seotud materjale lugedes kerkis teemana esile naiskunstnikuks kujunemise teekond eelmise sajandi alguses, kui kõrgema kunstihariduse saamine Eestis polnud veel võimalik ning naiskunstnikke peeti “täitsa raiskuläinud olevusteks”. Õdede Hiiu juurtega tutvudes saime kinnitust, kui olulist rolli mängib päritolu inimese elus. Hiidlane lihtsalt tõuseb eluraskuse alt püsti tänu oma erilaadsele huumorile. Ja armastus Hiiumaa vastu on miski, mis meid kõiki õdede Meidega seob,” ütles lavastustiimi nimel näitleja Emili Rohumaa.
“Teatrit on Anu Lambi juhendamisel varemgi Eesti Kunstimuuseumi näitusesaalides tehtud. Kui 2016. aastal kehastasid noored näitlejad Adamson-Ericu muuseumis 20. sajandi alguses Pariisis käinud Eesti kunstnikke, siis seekord jutustatakse lugu ühest erilisest perekonnast, kust on sirgunud lausa kolm andekat kunstnikku. Teater on hea viis, kuidas elavdada kunstiajalugu, lisada tavapärasele kunstinäitusele dimensioone ning tuua publikuni sajand tagasi tegutsenud kunstnike elu ja looming kogu oma mahlakuses,” lisas näituse “Õed Meid. Avangard ja argielu” koordinaator Magdaleena Maasik.
Kammerlikku lavastust mängitakse näitusesaalis kuuel korral aprillis ja mais. Piletid on müügil Fientas. Etendus kestab ligikaudu 1 tund. Lavastuse valmimist on toetanud Eesti Kultuurkapital.
Kumu kunstimuuseumis avatud näitus “Õed Meid. Avangard ja argielu” toob kolme omanäolise naiskunstniku, õdede Kristine (1895–1969), Lydia (1896–1965) ja Natalie (1900–1975) Mei loomingulise pärandi publiku ette sedavõrd suures mahus esimest korda. Näituse kuraatorid on Kai Stahl, Eha Komissarov ja Ulrika Jõemägi.