Ülo Õun. Kunstnik katkeval avastusrajal

19. juuni – 01. november 2009
Kumu kunstimuuseum, Suur saal

 

Näitusega kaasneb kataloog. Kumu poes müügil.

ylo-6un-kunstnik-katkeval-avastusrajal-1

Ülo Õuna (1940–1988) looming tundub veel praegugi eesti kunstis väga erandlik. Ta on mõjutanud tervet põlvkonda eesti kujureid, ehkki pole kunagi töötanud õppejõuna. Ülo Õun tõi eesti kunstinäituste õhkkonda lõbusat elevust, kirgi ja hämmingut, mida keegi eales ei oleks osanud siduda ajastu kiiresti muutuvas kunstielus kõige igavamaks kunstiliigiks tembeldatud skulptuuriga. Temaga tuli eesti 1970. aastate skulptuuri midagi olemuslikult uut: sõbralik grotesk, mis väljendus nii skulptori loodud portreedes kui ka figuraalses vabaloomingus. Üllatav oli ka kaudselt Alberto Giacometti hilisloomingut meenutav vaba modelleering.

ylo-6un-kunstnik-katkeval-avastusrajal-2

Ülo Õuna köitis skulptuuris värv, vormide voolavus ning muutlikkus. Ta pakkus eesti suletud ja kitsas kultuuriruumis sedavõrd palju skulptuuriga seni seondamatuid uusi võimalusi, et publikul oli võimatu ükskõikseks jääda. Ta teosed tekitasid näitustel nii kirglikku poolehoidu ja imetlust kui ka põlastavaid vastaseid. Õuna loomingus leidis käsitlemist inimese subjektiivsem vaimne olemus. Võiks öelda, et ta fikseeris sügavalt inimlikke seisundeid, mida seni polnud eesti skulptuuris keegi üritanudki portreteerida. Tänu Ülo Õunale muutus eesti skulptuur tunduvalt kommunikatiivsemaks.

ylo-6un-kunstnik-katkeval-avastusrajal-3

Näitust saadavad filmid, ajastuomased fotod ja autori joonistused. Näitus jääb avatuks 1. novembrini 2009.

Näituse kuraator on Juta Kivimäe, kujundaja Isabel Aaso-Zahradnikova, graafiline kujundaja Tuuli Aule.

ylo-6un-kunstnik-katkeval-avastusrajal-4

Näitusega seotud uurimis- ja restaureerimistöid on toetanud Eesti Kultuurkapital ja Eesti Rahvuskultuuri Fond.

ylo-6un-kunstnik-katkeval-avastusrajal-5

Pereprogramm Õuna rajal
Näitusel “Ülo Õun. Kunstnik katkeval avastusrajal”
19.06.–01.11.2009

Skulptuurinäitusel võib ette tulla väga ootamatuid avastusi. Et neid üles leida, tuleb näitusekülastajal läbida kindlate peatustega rada. Seda nimetatakse Õuna rajaks.

Õuna rada mööda liikudes saab kunstnik Ülo Õuna teoseid näha mitmest erinevast vaatenurgast. Näiteks võib katsuda materjale, mida kunstnik on kasutanud oma kujude loomisel. Veel saab Õuna rajal viia kokku paberil oleva kujundi ja postamendil asetseva kuju, avastada värvide tähendusi ja piiluda sisse kahevärvilisse maailma.

Tähtsamad avastused, mida tahaks teistega jagada, võib jäädvustada Õuna tahvlile. Sealt leiab ka teiste raja läbinud uurijate mõtteid!

Tulge Kumusse kogu perega!