Ühest sajandist teise. Kristjan ja Paul Raud

22. juuni – 8. oktoober 2006
Kumu kunstimuuseum, Suur saal

 

yhest-sajandist-teise-k-raud-ja-p-raud-6

Eesti rahvusliku kunsti alusepanijate, kaksikvendade Kristjan ja Paul Raua looming on eestlastele suhteliselt tuttav, seda eeskätt tänu Kalevipoja illustratsioonidele. Aastate jooksul on aga vaatepunkt 20. sajandi alguse kunstile muutunud ning kaasaeg teinud olulisi korrektiive ja ümberhindamisi. Üha rohkem väärtustatakse 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse sümbolismi, mis on olnud aluseks paljudele hilisematele mõtteviisidele.

yhest-sajandist-teise-k-raud-ja-p-raud-1

Näitus keskendub mitte niivõrd Kristjan Raua rahvusromantilisele loomingule, vaid pigem esitab tema loomingut tervikuna kui omapärast sümbolismi. Paul Raud, kelle loomingut on senini vaadeldud pigem traditsioonilisemas võtmes, astub vaataja ette hoopis mitmekülgsema kunstnikuna – 20. sajandi alguse modernse maalijana. Näitus kutsub avastama kahe venna loomingu kokkupuutepunkte, millele senistes käsitlustes pole suuremat tähelepanu pööratud.

yhest-sajandist-teise-k-raud-ja-p-raud-2

Mahukas, 300 kunstiteost koosnev näitus sisaldab nii Eesti Kunstimuuseumi kui ka erakogude teoseid, viimased eeskätt Helge Raud-Pihelga erakogust. Osa näitusel olevatest teostest tulevad selle näituse raames esmakordselt avalikule eksponeerimisele.

yhest-sajandist-teise-k-raud-ja-p-raud-3

Loe lähemalt kunstnikest Raudadest ja näitusega kaasnevatest üritustest näituse ajalehest (pdf-formaadis) ning tule kuulama 6. oktoobril toimuvat konverentsi

yhest-sajandist-teise-k-raud-ja-p-raud-4

Näituse kuraator on Eesti Kunstimuuseumi peaspetsialist Mai Levin.

yhest-sajandist-teise-k-raud-ja-p-raud-5