Tagasi kalendrisse

WHS – visuaalne teater (Soome) Cutting Edge

WHS – visuaalne teater (Soome) Cutting Edge

Aeg: 10.12.16  19:00–20:05
Asukoht: Kumu auditoorium
Hind: 18/15 €

Lavastaja: Kalle Nio & trupp; esitavad: Inês Campos, Vera Selene Tegelman & Jukka Tarvainen; valgustus: Jere Mönkkönen; kostüümid: Mila Moisio & Kaisa Rissanen; lavakujundus & rekvisiidid: Taneli Rautiainen; produktsioon: Kalle Nio & Nina Haukkovaara
Kestus: 65 min

Maailma vanima ülestähendatud mustkunstitriki autor oli muistne maag Dedi, kes esines vaarao Khufule. Pärimuse järgi suutis ta loomal pea otsast lõigata ja pärast jälle tagasi panna. Pea eemaldamise trikk on püsinud mustkunstnike repertuaaris neist iidsetest aegadest saadik.

Ajalugu on näidanud, et inimesed on täiesti vabalt suutelised ka tegelikult päid maha raiuma, selle tegevusega leppima, seda jälgima ja isegi nautima. Pea maha raiumine on türannia ülim väljendus, aga samas ka loome, sest kogu oma julmuses sünnib selle käigus ebatavaliselt mõjus teos, mis haarab meie tähelepanu, soovime me siis seda või mitte. Meil kõigil on kolp. Me oleme sunnitud püüdma järelejäänut taaselustada, sest kehast eraldatud pea tundub meile ääretult vale – see näeb välja nagu inimene, aga toimib elutu objektina.

Etenduses „Cutting Edge” süüvitakse sellesse jubedasse toimingusse ja küsitakse ebamugavaid, kuid möödapääsmatuid küsimusi. Kust tuleb inimese identiteet? Miks on pea eemaldamine ja keha moondamine mustkunstnike üks populaarsemaid etteasteid? Mis on pea maharaiumise sümboolne tähendus? Millist rolli mängib sugu peade maharaiumisel? Mida võime me selle ülimalt ebainimliku toimingu kaudu inimkonna kohta teada saada?

Etenduses võetakse mustkunstiklassikasse kuuluv pea mahalõikamine ja paigutatakse see uude konteksti. Kogu kontseptsioon pööratakse pahupidi ja uuritakse varjatud tähendusi. Luuakse ja hävitatakse illusioone, et neid uuesti luua. Töötatakse peeglite ja poolläbipaistvate materjalidega, et kombineerida need lõikavate videoprojektsioonide ja agressiivsete liigutustega. Laval on kolm inimest: kaks naist ja üks mees. Nende tuntav füüsiline kohalolu, liigutused ja kehad ühinevad ja killustuvad lavaliste illusioonide käigus.

Etenduses domineerib äärmiselt must huumor. Vaatame läbi väändunud musta huumori prisma neid õõvastavaid kujutisi, mis moodustavad loomuvastase segu mustkunstietendusest, barokkteatrist, akrobaatikast, kaasaegsest tantsust ja punk-show’st.

w-h-s.fi/performances/cuttingedge/

Piletid Piletilevist