Tagasi kalendrisse

VIIMANE VÕIMALUS! Teemaõhtu „Kunst ja Kodu“ näitusel „Andres Tolts. Maastik vaikeluga“

VIIMANE VÕIMALUS! Teemaõhtu „Kunst ja Kodu“ näitusel „Andres Tolts. Maastik vaikeluga“

Aeg: 29.03.18  18:00–19:00
Asukoht: Kumu näitusesaalid
Hind: Osalemine muuseumipiletiga

Andres Tolts õppis aastatel 1968–1973 Eesti NSV Riiklikus Kunstiinstituudis tööstuskunsti erialal ning töötas pärast kooli lõpetamist kuni 1980. aastani ajakirja Kunst ja Kodu koostaja ja kujundajana. Ajakirja tegemine ei olnud Toltsi jaoks lihtsalt amet või rahateenimise viis, vaid see oli lahutamatult seotud tema loomingulise praktikaga.

Toltsi huvitas teda ümbritsev materiaalne keskkond ning viisid, kuidas inimesed oma eluruume sisutavad ja tajuvad; Kunst ja Kodu andis sellele huvile ühe tänuväärse väljundi. Ametlikult kodukujundusajakirjana tuntud väljaanne muutus tollases Nõukogude Liidus märksa laiemaks platvormiks uutele ideedele kunstis ja kultuuris. Ajakirja koostajana manööverdas Tolts kunsti, disaini, interjööri ja keskkonnakujundust puudutavate teemade vahel ning lõi sildu üle erinevate ajastute ja distsipliinide. Kunst ja Kodu tõstatas küsimusi kujutava ja tarbekunsti vahekorrast, unikaalse ja tööstuslikult toodetud objekti suhetest, pööras tähelepanu erinevatele igapäevakeskkonda kujundavatele materjalidele ja objektidele, kõneles keskkonnast kui inimese elu aktiivsest vormijast.

Kunstiajaloolased Liisa Kaljula ja Andres Kurg ning ajaloolane Linda Kaljundi tutvustavad Kunsti ja Kodu läbivaid teemasid ja rubriike ning kõnelevad ajakirja tähendusest nii tollase kui ka praeguse lugeja jaoks.

Näitus „Andres Tolts. Maastik vaikeluga“ on avatud 1. aprillini.

Andres Tolts. Öö. 1987. Eesti Kunstimuuseum