Tagasi kalendrisse

Vestlus Urmo Rausiga Maire Männiku näitusel

Vestlus Urmo Rausiga Maire Männiku näitusel

Aeg: 21.12.19  16:00–17:00
Asukoht: Kumu näitusesaalid
Hind: Osalemine muuseumipiletiga

Laupäeval, 21. detsembril kell 16.00 avaneb publikul ainulaadne võimalus kohtuda Kumu kunstimuuseumi näitusel „Maire Männik. Eesti legend Pariisis“ rrahvusvaheliselt tuntud maalikunstniku, graafiku ja vitraažikunstniku Urmo Rausiga, kes nägi lähedalt Pariisi kunstiringkondades tegutsenud Männiku viimase elukümnendi loomingu sündi, tema töömeetodeid ja -võimalusi skulptori ning medalikunstnikuna.

Oma ettekandes viib Urmo Raus meid pildilisele rännakule Maire Männiku ateljeesse Montparnasse’i linnaosas, andes ülevaate selle paiga põnevast ajaloost ja seal töötanud inimestest. Majas number 54 asuvas ateljees ja selle hoovis on sündinud nii mõnedki maailma kunstiajaloo märgilised šedöövrid ning see mängib ühtlasi tähtsat rolli Männiku loomingu taustsüsteemis. Ettekandele järgneb vestlus Männiku loomingust ja tõekspidamistest kunstnikuna. Vestlusringi modereerib näituse kuraator Juta Kivimäe.

Asudes 1990. aastate algul üliõpilasena Pariisi koges Raus Männiku isiklikku tähelepanu ja lahkust, elades mõnda aega vanema kunstniku ateljees. Kahe loovisiku sõprus avardas kunstnikuna ka Rausi tunnetusvälja. Männik tutvustas talle olulisi paiku ja Pariisi omaaegse kunstnikekvartali ajalugu, jagas mälestusi 1930. aastate Tartu haritlaskonnast, kust ta ise oli võrsunud ning oli Rausile ka vaimselt toeks tolle professionaalsel teekonnal mõlemale koduseks saanud Pariisis.

Urmo Raus (1969) on omandanud kunstihariduse Eesti Kunstiakadeemias (1989‒1991) ning lõpetanud Pariisis École Nationale Supérieure des Beaux-Arts’i cum laude (1996). Juba pikemalt Hollandis Haagis elav ja töötav kunstnik on oma loomingu eest pälvinud mitmeid auhindu: auhind kaasaegse kunsti konkursil Perriet-Jouët (1995), Fondation de l’École Nationale Supérieure des Beaux-Arts’i graafika aasta auhind (1996), Vaal Galerii aastaauhind Harpuun (1997), maalikunsti aastaauhind Konrad Mäe medal (1998), Kristjan Raua nimeline kunstipreemia ja medal Tartu Jaani kiriku vitraažiprojekti eest (2002), Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastaauhind (2003).
Lisaks maalile ja graafikale on ta loonud mitmeid kaasaegseid vitraažiprojekte. Aastatel 2000–2003 valmisid terviktööna tema kavandatud ja maalitud Kuressaare Laurentsiuse kiriku vitraažaknad, Tallinna Reaalkooli söögisaali akende terviklahendus ja Viljandi hotelli EVE klaasseinad. Urmo Rausi vitraažiprojekte on eksponeeritud rahvusvahelises vitraažikeskuses Centre International du Vitrail Chartresis.

Maire Männik (1922–2003) oli skulptor, kes elas ja töötas sõjajärgsete aastakümnete Pariisis ning oli kuulsa vene-prantsuse kunstniku Ossip Zadkine’i õpilane. Tema loomingus ühinevad loodusmotiivid abstraktsete vormielementidega. Männikust jäid maha arvukas portreelooming ja figuratiivne plastika, abstraktsed kompositsioonid, avalikud skulptuurid ning medalid. 2004. aastal kinkis kunstniku poeg suurema osa tema ateljeepärandist Eesti Vabariigile.

Üritusel osalemine muuseumipiletiga.