Tagasi kalendrisse

Muuseumihariduse infopäev „Mitmekülgne muuseumiharidus – eristuvad õppimisvõimalused“

Muuseumihariduse infopäev „Mitmekülgne muuseumiharidus – eristuvad õppimisvõimalused“

Aeg: 24.08.18  12:00–17:00
Asukoht: Kumu hariduskeskus

Teist aastat järjest korraldab Eesti Kunstimuuseum koostöös eri muuseumidega üle Eesti muuseumihariduse infopäeva õpetajatele ja koolijuhtidele.

Teabepäev „Mitmekülgne muuseumiharidus – eristuvad õppimisvõimalused“ toimub reedel, 24. augustil kell 12.00–17.00 Kumu kunstimuuseumis. Oma tegevusi ja programme tutvustavad 17 muuseumi üle Eesti: kavas on haridusmess, õpetajad saavad osaleda avatud töötubades ning tutvuda Eesti Kunstimuuseumi näitustega.

Osalevad muuseumid: Eesti Maanteemuuseum, Tartu Ülikooli muuseum, Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Kunstimuuseum, Eesti Vabaõhumuuseum, Eesti Rahva Muuseum, Tallinna Linnamuuseum, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid, Vabamu, Eesti Tervishoiu Muuseum, Eesti Loodusmuuseum, Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, Eesti Meremuuseum, NUKU muuseum, Eesti Arhitektuurimuuseum.

Infopäeva raames tutvustavad muuseumid Kumu aatriumis toimuval haridusmessil oma 2018/2019. õppeaasta programme. Avatud töötubades esitlevad muuseumid haridustegevustes kasutusel olevaid uusi ja interaktiivseid õppemeetodeid. Üheaegselt tegutseb kuni seitse tegevuspaika ning õpetajal on võimalus jooksvalt osaleda mitmesuguste töötubade tegevustes, katsetada konkreetseid meetodeid või proovida põnevaid õppevahendeid, teadmiste omandamist toetavaid mänge ja rakendusi. Valitud töötoad toimuvad lisaks eesti keelele ka vene keeles.

Infopäeva lõpetavad ringkäigud Kumu kunstimuuseumi, Kadrioru kunstimuuseumi ja Mikkeli muuseumi näitustel.

KAVA:

12.00–12.15  Registreerimine töötubadesse ja ekskursioonile, tervitusamps

12.00–16.00 Haridusmess

12.30–12.45  Ürituse tutvustus

13.00–13.30  Avatud töötoad I, töötubade kirjeldused ja asukohad on kirjas allpool

13.30–14.30  Lõuna (1. korrusel auditooriumi esisel alal ja 2. korrusel Reval Cafè ees)

14.45–15.15   Avatud töötoad II, töötubade kirjeldused ja asukohad on kirjas allpool

16.00               Messi lõpp

16.00–17.00  Ekskursioonid Eesti Kunstimuuseumi näitustel
Kumu kunstimuuseumis näitusel „Konrad Mägi“
Mikkeli muuseumis (Weizenbergi 37) näitusel „Päästetud pühadus. Ikoonid Nikolai Kormašovi kogust“ (vene keeles)
Kadrioru kunstimuuseumis (Weizenbergi 28) näitusel „Kadriorg 300“


13.00–13.30    Avatud töötoad I

Töötuba 1.
Tartu Ülikooli Muuseum Iga tegu jätab jälje!

Töötoas esitletakse, kuidas muuseum seob ühiskonnateadused, loodus- ja täppisteadused kunstiga näitusel „Kuritöö ja karistus“. Tutvustatakse erinevaid tegevusi neljast ajutise näitusega „Kuritöö ja karistus“ seotud haridusprogrammist.

Töötuba 2.
Eesti Ajaloomuuseum Lapsed võtavad võimu ehk Laste Vabariik

Kes on ministrid ja mis on Riigikogu? Töötoas katsetatakse mängulisi meetodeid, mille abil neid ja teisi keerulisi nähtusi seletatakse Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossis asuvas Laste Vabariigis.

Töötuba 3.
Eesti Loodusmuuseum Hariduslik arvutimäng: kuidas mõista arengubioloogia keerukusi

Tutvustatakse näituse „Isad ja pojad“ juurde kuuluvaid hariduslikke arvutimänge, mis aitavad mõista arengubioloogia keerukusi.

Töötuba 4.
Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum Valmista endale treeningpäevik

Selleks, et liikumisest saaks harrastus ja harjumus, on kasulik enda tegevus, olgu selleks siis sport või kergem liikumine, üles märkida. Töötoas osalejad meisterdavad endale treeningpäeviku. Lisaks toimuvad teised põnevad tegevused ja proovilepanekud!

Töötuba 5.
SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid Maailma parim detektiiv

Töötuba tutvustab luupi kui ühe tähelepaneliku detektiivi olulist abivahendit. Omapäraste esemete märkamiseks kasutatakse muuseumi haridusprogrammis erilisi luupe, mis suunavad objekte tähelepanelikult uurima.

Töötuba 6.
Tallinna Linnamuuseum Ajarännaku meetodi tutvustus  „Pioneeride koondus 1980“ näitel

Osalejad saavad katsetada ajarännaku meetodit 1980. aastate pioneerilaagrite näitel. Meetod lõimib kõik õppeained tervikus ja võimaldab õppida läbi tegevuste, kasutades kõiki meeleelundeid.

Töötuba 7.
Adamson-Ericu muuseum (EKM) Inspireerivad kunstitunnid ja NUTIkad lahendused (NUMU nutirakendus)

Töötoas tehakse läbi üks osa kunstnik Adamson-Ericu loomingut ja elulugu tutvustavast NUMU nutimängust „Rõõm poliitika kiuste“. Rakendust on hea kasutada iseseisvaks õppimiseks või gümnasistide muuseumitunni „Vaikiv ajastu“ raames. Lähemalt tutvustatakse ka teisi muuseumi püsinäituse haridusprogramme.

Töötuba 8.
Kumu kunstimuuseum (EKM) – Mängud kunsti keskel

Sajanditevanused või kaasajal tehtud teosed pakuvad MÄNGUruumi nii lasteaialapsele kui ka gümnaasiuminoorele. Töötoas saab osa lasteaia- ja algklassilastele mõeldud täringumängust „Reis ümber Konradi maailma“ ja näitusele „Sümbolism Baltimaade kunstis“ loodud gümnaasiumi programmist.

Töötuba 9.
Kadrioru kunstimuuseum (EKM) Muuseumijooga koos Köleri ja Weizenbergiga

Muuseumijooga abil saavad nii suured kui väikesed kunstisõbrad leida hetke iseendale, keskenduda kunstiteostele ning tajuda kunsti läbi liikumise. Kuigi võib uskuda, et Johann Köler ja August Weizenberg ei olnud omal ajal kõige suuremad joogatajad, saab ka nende loodud šedöövritega muuseumijooga abil mõnusalt tutvust teha.

Töötuba 10.
Niguliste muuseum (EKM) – Kunstiuurijad: loodusteadused läbi kunsti

Töötoas selgub, kuidas lõimida humanitaar- ja reaalaineid ning rakendada loodusteadustes kasutatavaid meetodeid kunstiteoste uurimiseks. 1481. aastast pärit Rode kappaltarit aluseks võttes selgub, kuidas kasutatakse kunsti uurimisel näiteks infrapunakiirgust, ultraviolettvalgust, röntgenit või dendrokronoloogiat.

14.45–15.15    Avatud töötoad II

Töötuba 1.
Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum Loo ise heliteos

Töötoas tehakse tutvust sajanditetaguse instrumendi väntoreliga ning komponeeritakse ka ise muusikapala sellele pillile.

Töötuba 2.
NUKU Muuseum Kavandite vastuvõtt

Kavandite vastuvõtust võtab osa kogu teater – kunstnikest tehnikuteni ja näitlejatest raamatupidajani, et koos uuele lavastusele parim võimalik teostus leida. Kõiki teatritöös rakendatavaid erialalisi teadmisi õpetatakse NUKU haridusprogrammides ja tutvustatakse lühidalt töötoas. Ülevaate saab ka mitmetest erinevaid õppeaineid lõimivatest tundidest.

Töötuba 3.
Eesti Tervishoiu Muuseum Meeled külge

Kahe minuti jooksul tehakse jooksvalt keskendumis- ja tajumisharjutusi. Iseseisvalt saavad töötoas osalejad uudistada väikest meeltelaborit, milles kompimismeele toel töötav äraarvamismäng, lõhnatestid, optilised illusioonid ja mõned vaegnägijate abivahendid.

Töötuba 4.
Eesti Rahva Muuseum Soome-ugri töötuba „Ilus vaev“

Töötoas uuritakse soome-ugri rahvaste mustreid ja rahvakunsti ning rahvuslike mustritega kaunistamise võtteid. Tõlgendatakse mustrite tähendusi ja selgitatakse, milliseid rõivaosi ning miks rahvariietel kirjati. Koos kirjatakse rahvuslikus stiilis torusalli.

Töötuba 5.
VABAMU Kuidas rääkida keerulistest teemadest Eesti lähiajaloos

Töötoas tehakse õpetajatega läbi mõned praktilised harjutused, mis selgitavad, kuidas käsitleda Eesti lähiajaloo keerulisi teemasid – II maailmasõda ja okupatsioone.

Töötuba 6.
Eesti Arhitektuurimuuseum
Ruum meie ümber

Töötoas tehakse läbi haridusprogrammi „Ruum meie ümber“ elemente. Katsetatakse peeglitega kõndimist ja oma kehaga konstruktsioonide tunnetamist.

Töötuba 7.
Adamson-Ericu muuseum (EKM) Inspireerivad kunstitunnid ja NUTIkad lahendused (NUMU nutirakendus)

Tutvustus Avatud töötoad I juures.

Töötuba 8.
Kumu kunstimuuseum (EKM) – Mängud kunsti keskel

Tutvustus Avatud töötoad I juures.

Töötuba 9.
Kadrioru kunstimuuseum (EKM) Muuseumijooga koos Köleri ja Weizenbergiga

Tutvustus Avatud töötoad I juures.

Töötuba 10.
Niguliste muuseum (EKM) – Kunstiuurijad: loodusteadused läbi kunsti

Tutvustus Avatud töötoad I juures.

Venekeelsed töötoad toimuvad paralleelselt eestikeelsetega.

Eesti Vabaõhumuuseum, Eesti Maanteemuuseum, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum ja Eesti Meremuuseum on esindatud messialal, kuid töötuba ei tee.


Üritus on õpetajatele tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine.

NB! Infopäeval osalejate kohtate arv on täitunud ja hetkel rohkem huvilisi me vastu võtta ei saa.

Õpetajatel on vajadusel võimalik saada üritusel osalemist kinnitav koolitustõend. Koolitustõendit puudutav info saadetakse kõikidele registreerunud osalejatele e-maili teel hiljemalt augusti alguses.

Lisainfo:

Kadri Piirimäe
Kommunikatsiooni ja turunduse spetsialist
Eesti Kunstimuuseum
Tel +372 602 6182; +372 5341 4812
kadri.piirimae@ekm.ee
kunstimuuseum.ekm.ee

Logod