Tagasi kalendrisse

Mark Soosaare autoriõhtu

Mark Soosaare autoriõhtu

Aeg: 30.01.20  18:00–20:00
Asukoht: Kumu auditoorium
Hind: tasuta

Vabatahtlikud

Režissöör Mark Soosaar
Eesti 2006, 35 min
Eesti keeles

Film kolme Vabadussõjast osavõtnud vabatahtliku saatusest. Need on soomlanna Aino Mälkonen, rootslane Einar Lundborg ja taanlane Søren Opffer.
Eesti Vabadussõjast on väga vähe ülesvõtteid. Lahingute vaheaegadel tehtud juhuslikele fotodele lisandub vaid paarkümmend minutit tummfilmi, mille on vändanud taani vabatahtlik kinomees Asbjorn Bech. Sørenist jäid pärast langemist Petseri all järele väga tundlikud kirjad emale. Oma viimases lahingueelses kirjas aimab Søren surma ette ning see on kirjutatud värsivormis. Luuletus trükiti ära taani pressis ning muutus rahva hulgas hästi populaarseks. Seda lauldi vene rahvalaulu „Stenka Razin“ viisil.
Einar Lundborg oli soomusauto Kalevipoeg komandöriks ning sai kuulsaks hulljulgete sissetungidega bolševike rindejoone taha. Lundborgile tõi hiljem maailmakuulsust kindral Nobile ekspeditsiooni päästmine Põhja-Jäämerelt pärast dirižaabli Italia purunemist ning hukkumine Saabi uue hävituslennuki katsetamisel Rootsis.
Aino Mälkonen võltsis oma passis eesnime Aimoks, ajas juuksed maha ning lasi end mehena rindele saata, sest Soome seadused ei lubanud tollal naistel sõtta minna. Aino sai Narva all raskelt haavata ja suri paari kuu pärast Viiburi haiglas.
Film meenutab ja tänab neid, kes andsid oma elu või osa sellest Eesti rahva ning kogu Euroopa ellujäämise nimel.

 

Kihnu Kristjan

Režissöör Mark Soosaar
Eesti 1992, 28 min
Eesti keeles

Kui Eesti uuesti vabaks sai, oli Kristjan Michelson 11aastane. Tubli laulumehena esines ta Rootsi kuningapaarile, rändas ansambliga Kihnumua mööda ilma ja võlus oma kauni häälega inimeste südameid.
Kristjan ütleb oma filmiportree finaalis, et on valmis Eesti vabaduse nimel kasvõi oma elu ohverdama.

 

Anu Raud. Elumustrid

Režissöör Mark Soosaar
Eesti 2002, 24 min
Eesti keeles

Kääriku talus Viljandimaal elab eesti tekstiilikunsti maestro Anu Raud koos oma eaka ema Valda Rauaga ning mõtiskleb elu ja surma üle.
Filmi tipphetk saabub siis, kui Anu Raud sõidab koos president Lennart Meriga New Yorki, ÜRO-le 50. juubeli puhul eesti rahva kingitust üle andma Selleks on kunstniku installatsioon „Emapuu“, mis ehib maailmaorganisatsiooni peakorterit siiani.

Õhtu on pühendatud Tartu rahu 100. aastapäevale 2. veebruaril 2020

Tasuta