Tagasi kalendrisse

VÄLJA MÜÜDUD! Maarja Nuut & Ruum

VÄLJA MÜÜDUD! Maarja Nuut & Ruum

Aeg: 02.02.19  20:00–21:00
Asukoht: Kumu auditoorium
Hind: 16 € / 19 € / 22 €

Näituse „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstisfinissage

Näituse „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ pidulikule lõpetamisele on kutsutud esinema Maarja Nuut & Ruum – enigmaatiline, varjude ja valguse vahel liikuv duo, kes ühendab oma muusikas mineviku ja tuleviku, pärandi ja sünteesi, läinud aegade kummalise intuitiivse maailmataju ja meid ees ootava tehnoloogilise hea uue ilma. Oluliseks muutuvad teatud šamanistlik pingestatus, inimese siseilma vaatlused ning pärimuslugude ja müütiliste paikade ümbermõtestamine. Pärimusmuusikat ja selle motiive kaasaegsete elektrooniliste helidega ühendava duo looming harmoneerub sümbolistliku kunstivoolu müstilise alatooniga, milles on põimunud detailid rahvausundeist, -pärimustest, hingestatud loodusmaastikest ja unenäolisusest.

Rahvusvaheline näitus „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ tähistas 2018. aasta kevadel Pariisi mainekas Orsay Muuseumis Balti riikide iseseisvuse 100. aastapäeva, esitades ligikaudu 150 teost Baltimaade kunstiloo märgilistelt autoritelt 19. sajandi lõpust kuni 1930. aastateni. Käesoleval sügistalvel on näitus avatud Kumu kunstimuuseumis, kus saab näha Janis Rozentālsi, Vilhelms Purvītise, Mikalojus Konstantinas Čiurlionise, Kristjan Raua, Nikolai Triigi, Konrad Mägi, Oskar Kallise jpt Eesti, Läti ja Leedu kunsti suurnimede loomingut. Näituse kuraatorid on prantsuse sümbolismiuurija Rodolphe Rapetti ning eesti kunstiteadlane Liis Pählapuu.

Baltimaade 20. sajandi alguse kunstilugu on eriline. Ühelt poolt asusid siinsed noored kunstnikud avastama Euroopa kaasaegseid kunstisuundi, teisalt aga tundsid hingelähedust oma rahvusliku identiteedi loomise püüdlustega. Nende kunstis on rahvusvaheline kunstikeel sageli läbi põimunud koduse rahvakunsti ja suulise pärimuse märkidega. Näituse kolm põhiteemat – „Müüdid ja legendid“, „Hing“ ja „Loodus“ – väljendavad kunstnike vaimustumist romantilistest jutustustest, inimese individuaalsest sisemaailmast ja loodusmüstikast. Kunstnikud süüvisid oma kodumaa jutustuste maailma ja otsisid muistsete lugude tõlgendamise võimalusi kaasaegses kunstikeeles.

Esinejad: Maarja Nuut & Ruum (Hendrik Kaljujärv)
Helikunstnik: Kaarel Tamra
Video- ja valguskunstnik: Kristjan Suits
Valgustaja-lavatehnik: Marita Keskküla

www.maarjanuut.com
https://www.instagram.com/muunduja__shifter/
https://soundcloud.com/maarjanuutruum

Piletid müügil Piletilevis

Üritus Facebookis: https://www.facebook.com/events/324637854789119/

*VIP-pileti ostnud külastajad on oodatud Kumusse kell 18.30, mil algab eriekskursioon spetsiaalse giidiga näitusel „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis” (kogunemine toimub Kumu aatriumis). Sellele järgneb kell 19.30 tervitusjook Kumu kohvikus ning 20.00 algav kontsert Kumu auditooriumis.

Rohkem infot:
Brigita Reinert
Kumu publikuprogrammide kuraator
brigita.reinert@ekm.ee