Tagasi kalendrisse

Loeng „Otsides Euroopat. Itaalia 20. sajandi alguse Eesti kultuuris“ Daniele Monticelli

Loeng „Otsides Euroopat. Itaalia 20. sajandi alguse Eesti kultuuris“ Daniele Monticelli

Aeg: 12.01.19  16:00–17:00
Asukoht: Kumu näitusesaalid
Hind: Osalemine muuseumipiletiga

Monticelli vaatleb kultuurilist konteksti, milles tekkis ja arenes Konrad Mäe kunstitegevus. Eesti noorte modernistide ürituses muuta 20. sajandi alguse eesti kultuuri euroopalikumaks mängis tähtsat rolli prantsuse ja itaalia moodsa kunsti ja kirjanduse avastamine ja jäljendamine.

Loeng keskendub kahele Itaalia mõju aspektile toonases Eesti kultuuris. Esiteks „Noor-Eesti” liikumise liikmete poolt itaalia kirjanduse tõlkimisele ja retseptsioonile. Teiseks samaaegsetele eesti kirjanike ja kunstike reisikirjadele Itaaliast. Võrdlus nende kahe viisi vahel astuda dialoogi võõra kultuuriga aitab esile tõsta ja analüüsida erinevaid nüansse ja teatud ambivalentsust 20. sajandi Eesti kultuuritegelaste Itaalia ja Euroopa ihaluses, mis paistavad läbi ka Konrad Mäe maalides, tegevustes ja arusaamades kunstist.

Daniele Monticelli on itaalia päritolu Eesti semiootik. Ta kaitses doktorikraadi semiootika ja kultuuriteooria alal Tartu Ülikoolis 2008. aastal. Ta on Tallinna Ülikooli Itaalia uuringute ja semiootika professor.

Konrad Mägi “Pühajärv” 1918-1920. Eesti Kunstimuuseum