Tagasi kalendrisse

Loeng „Kaarel Kurismaa bänd“

Loeng „Kaarel Kurismaa bänd“

Aeg: 22.11.18  18:00–19:00
Asukoht: Kumu näitusesaalid
Hind: osalemine muuseumipiletiga

Novembris on kutsutud Kurismaa näitusega dialoogi astuma Tartu Ülikoolis õppinud semiootik ja kunstiajaloolane Indrek Grigor, kes annab neljapäeval, 22. novembril kell 18.00 loengu „Kaarel Kurismaa bänd“, mis uurib Kurismaa liikuvaid, helendavaid ja ümisevaid objekte eeskätt hingestatud masinatena, mis moodustavad omavahel koostoimiva ansambli.

Kuraator Ragne Soosalu kaardistab Kurismaa näitust saatvas kataloogis kunstniku loomingu olulisemad aspektid – idiosünkraatiline, distsipliiniülene, eesti kineetilise kunsti suurkuju, kes samas armastab maalida, kuid ilmselgelt juhataks parema meelega hoopis oma avangardset biitbändi, ehkki ei või olla kindel, kas Kurismaa nokitseja-hinges jätkuks sama palju empaatiat bändi liikmete vastu, kui tal on masinate suhtes. Ent olenemata sellest, et kunstikriitikal on Kurismaa loomingust rääkimiseks välja kujunenud omad stambid – kuni kohustusliku paralleelini Jean Tinguelyga – tundub Kurismaa retseptsioon alati kuidagi õhuke. Indrek Grigori ettekanne ei suuda seda olukorda kindlasti muuta, kuid ehk õnnestub lisada veel üks kiht.

Vabakutselise kunstikriitikuna kirjutab Indrek Grigor Baltikumi trüki- ja internetiväljaannetele ning on raadiosaate „Kunstiministeerium“ kaasautor. 2018. aastani töötas Grigor Tartu Kunstimaja galeristina ning on olnud õppejõuna tegev Tartu Ülikoolis, Tartu Kõrgemas Kunstikoolis, Eesti Kunstiakadeemias ja Läti Kunstiakadeemias. Aastatel 2006–2010 oli Grigor Tartu Kunstimuuseumi foto- ja videokogu hoidja.

Kaarel Kurismaa. Helisid tilkuv seadeldis. 1975. Eesti Kunstimuuseum