Tagasi kalendrisse

Loeng: Eestlase kujutamine baltisaksa kirjanduses

Loeng: Eestlase kujutamine baltisaksa kirjanduses

Aeg: 02.11.19  16:00–17:00
Asukoht: Kumu näitusesaalid
Hind: Osalemine näitusepiletiga

Laupäeval, 2. novembril kell 16 toimub näitusel „Vallutaja pilk. Lisa Reihana „In Pursuit of Venus““ loeng teemal „Eestlase kujutamine baltisaksa kirjanduses“. Loengut viib läbi Maris Saagpakk, Tallinna Ülikooli Humanitaarteaduste Instituudi saksa kirjanduse ja kultuuriloo dotsent.

Postkoloniaalsest mõistestikust inspireeritud ettekanne annab ülevaate eestlaste kujutamisest baltisaksa kirjanduses läbi aegade. Tänase Eesti alad olid minevikus rahvuslikult ja keeleliselt mitmekesisemad kui seda harjumuspäraselt kujutatakse. Baltisaksa kirjandus on üks koht, kust otsida mineviku mitmekultuurilisuse ja -keelsuse kajastusi ning kultuurikontaktide kirjeldusi. Eestlased on baltisaksa kirjanduses reeglina pigem taustal, vaid siin ja seal sähvatab ka mõni põhjalikum kirjeldus ja tegelaskuju.

Näituse keskmes on Lisa Reihana võimas videoteos „In Pursuit of Venus“, mis esindas 2017. aastal Veneetsia biennaalil Uus-Meremaad. Teose lähtekohaks on 19. sajandi visuaalia ning selle kolonialistlik pilk asumaade loodusele ja rahvastikule. Sarnaseid näiteid pakub ka baltisaksa pildipärand. Kuraatorid: Kadi Polli, Eha Komissarov, Linda Kaljundi.

Lisa Reihana. In Pursuit of Venus. Kaader videost. 2015–2017. Autori omand