Tagasi kalendrisse

Kuraatoriekskursioon Marion Laevaga

Kuraatoriekskursioon Marion Laevaga

Aeg: 14.07.16  18:00–20:00
Asukoht: Kumu näitusesaalid
Hind: Osalemine muuseumipiletiga

Moeajaloos pole pääsu frankomaanide ja anglofiilide konfliktist, ent tänaseks on Inglise kuninganna Victoria valitsemisajast (1837–1901) saanud kõige levinum tähistaja 60 aasta pikkusele perioodile 19. sajandil. Kuigi nähtus nimega „naistemood” loodi Pariisis, levis see takistamatult kogu maailmas ning 19. sajandil ei näe enam olulist vahet Euroopa ja Ameerika moepildis. Ühtse naistemoe teket kujundasid moelehtede-ajakirjade kõrval ka Singeri õmblusmasin, üleminek rõivaste tööstuslikule tootmisele ja rahvusvaheliste kaubamajakettide loomine.

Näitus Kumus saab teoks koostöös Euroopas hästi tuntud vene juurtega moeajaloolase, stsenograafi, kollektsionääri ja väsimatu moe propageerija Aleksandr Vassiljevi ja tema omanimelise fondiga, millele kuulub ligi 10 000 ajaloolist kostüümi 18.–21.sajandist, ning see kollektsioon täieneb pidevalt. Fondi korraldatavate moenäituste eripäraks on laiema ajaloolise ülevaate andmine ajastut iseloomustavast (rõivastus)kultuurist. Viktoriaanlikust ajajärgust on kujunenud spetsiifiline mõiste, mis ühiskondlikus plaanis tähistab konservatiivsust, (võlts)moraali ja naiste allasurutud sotsiaalset positsiooni 19. sajandil. Valitsevaks tundetooniks sai melanhoolia, luuletaja Charles Baudelaire  tähistas katkematu melanhoolia eraldi sõnaga – spliin. 19. sajandi romantilise moe n-ö varjupooleks on laiaulatuslik korsetikultuur ja krinoliinseelikuid toestavad metallsõrestikud, mis takistasid liikumist.  19. sajand oli esmakordselt tunnistajaks kiirele moodide vahetumisele – see saavutati  peamiselt seelikuosa karkassi ja korseti kuju muutmise teel.

Näitusel lisanduvad kostüümidele ja aksessuaaridele teosed Eesti Kunstimuuseumi kogudest: maalid, mis jäädvustavad antud ajajärgu biidermeierlikke jooni Saksa- ja Baltimaade kultuuriruumis ning Prantsusmaal ja Belgias ilmunud moegravüüride kollektsioon, mis sisaldab ajavahemikust 1845–1867 pärit naisteajakirjade moelehti. Lisaks on näitusel valik fotosid Rahvusarhiivi fotokogusse kuuluvast baltisaksa isikuarhiivist.

Jules David (1808–1892). Graveerija: E. Gervais. Leht moeillustratsiooniga ajakirjast Le Moniteur de la mode. U 1845. Koloreeritud terasgravüür. Eesti Kunstimuuseum