Tagasi kalendrisse

Kunstnikuvestlus: Kristi Kongi vestleb Jan Van Imschootiga

Kunstnikuvestlus: Kristi Kongi vestleb Jan Van Imschootiga

Aeg: 05.07.19  17:00–18:00
Asukoht: Kumu näitusesaalid
Hind: Osalemine muuseumipiletiga

Vestluses avatakse mõlema kunstniku loominguliste praktikate tagamaid, vaadeldakse maalikunsti uuemaid suundi ja arenguid ning arutletakse laiemalt maalikunsti tähenduse, rolli ja potentsiaali üle kaasajal. Millised tingimused ja väljakutsed seab nüüdiskunsti väli tänapäeval opereerivale maalikunstnikule ning kuidas on võimalik saavutada sellises kontekstis oma autoripositsioonist lähtuv autonoomsus? Vestlust modereerib Kumu publikuprogrammide kuraator Brigita Reinert.

Kristi Kongi (1985) on eesti maalikunstnik, kes keskendub oma töödes värvile, valgusele ja ruumile, teostades maale sageli installatiivselt või kohaspetsiifiliselt. Töödele on iseloomulik erk, sageli spektrivärvidel baseeruv koloriit. Maalimine on tema jaoks viis dokumenteerida erinevaid olulisi ruume ja objekte ning talletada seeläbi ka aega. Tema tööd, mis on tihti rekonstruktsioonid kindlatest paikadest, töötavad tugevalt emotsionaalse mälu mehhanismil, pakkudes võimalust taaskogeda möödunud situatsioonide värvi ja valgust.

Jan Van Imschoot (1963) on sündinud Gentis ning elab ja töötab Prantsusmaal alates 2013. aastast. Jan Van Imschooti uuringud maali kui meediumi pakutavatest võimalustest on kulmineerunud loomingus, mis saab inspiratsiooni vägagi kriitilistest ja dramaatilistest teemadest, sisaldades viiteid lugematutele kunstnikele, alates Tintorettost kuni Luc Tuymansini ning Goyast Matisse’ni. Jan Van Imschoot asetab oma figuurid, dekoorid ja jutustused ajaloomarginaalidesse, kasutades kokkupandud perspektiive, tugevaid toone, liikuvaid kehasid ja pintslitööd, mida ta kirjeldab kui “anarhobarokki”. Tema looming on seotud mitme korduva motiiviga: vabadus, tsensuur ning poliitiliste ja ideoloogiliste süsteemide vägivald.

Kumu kunstimuuseumi näitus Avatud kollektsioonid. Sõna saab kunstnik on pühendatud Eesti Kunstimuuseumi 100 sünnipäevale. Väljapanek inspireerib dialoogi kaasaegse kunstniku ja kunstipärandi vahel ning toob esile kaasaegse kunsti üha olulisemaks muutuvat rolli uute kunstiajalooliste kontseptsioonide kujundajana. Kuraator Eha Komissarov kutsus näitusel osalema 25 eesti ja rahvusvahelist kunstnikku, kes aitavad tähistada Eesti Kunstimuuseumi 100. juubelit, luues muuseumikogule oma uute teostega lisandväärtust ja mitmekihilisemat kultuurikonteksti.

Näitusevaade Kristi Kongi isiknäitusest „Mapping the jungle“ (2018, kuraator Leslie Moody Castro). Karen Huberi galerii, México. Foto kunstniku loal